İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Göz sanatı, akıl sanatkarı (eseri yapanı) görür. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Göz sanatı, akıl sanatkarı (eseri yapanı) görür.

  Reklam
  Burun ne kadar mükemmel koku alabilirse alsın renkleri göremez. Gözlerimiz ne kadar mükemmel renkleri görürse görsün tat alamaz, hatta saydam olmayan bir cismin arkasını bile göremez, aciz kalır. Kulak ne kadar mükemmel duyarsa duysun renkleri göremez. Kulağın işi gözden beklenmez. Sesleri kulak gözü; tatları dil gözü görür. Dil gözüyle sesler görülmez. Aynı şekilde Yaratıcımızda akıl gözüyle görülür. Bir resim akıl gözüyle ressamı, bir masa marangozu, bir saat ya da makine mühendisi gösterdiği gibi evrendeki her sanat(milyonlarca bitkiler, hayvanlar, canlı cansız varlıklar yani evren) akıl gözüne sanatkarı, yaratıcımızı gösterir.


  Din bir imtihan(sınav)dır. Eğer gözümüzle yaratıcıyı direk görmüş olsaydık imtihan olmamış olurdu. Elmas ruhlu Ebu Bekir ile kömür ruhlu Ebu Cehiller bu imtihan sırrıyla aynı seviyede olmadığı anlaşılmaktadır. Arayan bulacak; aramak istemeyende bahanesini bulabilecek.


  Her şeyi maddede arayanların akılları gözlerine inmiştir. Göz ise maneviyatta kördür.
  Ayrıca bazı şeyler çok şiddetli gözüktüğünden görülemez. Güneş tam tepedeyken ya da normalde güneşe baktığımızda o kadar çok şiddetli parlar ve gözükür ki onu göremeyiz. Yine her yerdeki ışık örneğin evin içindeki ışık bile güneşten geldiği halde alıştığımızdan bunun farkına bile varmayız. Rabbimizde aslında her şeyde zaten çok şiddetli görüldüğünden farkına varamaz oluruz. Birde büyük şeyleri gözlerimiz kapsayıp göremez. Örneğin yıldızlar kadar yükselsek bile evreni göremeyiz çünkü çok büyük ve azametlidir. Görülmek için kavranamaz. Rabbimizde azameti sonsuz olduğundan göremeyiz.

  YOK VAR VAR YOK
  Nefisleri firavunlaştırmış insanlar, ellerinde küçük bir iradeden başka bir şey olmadığını, hiçbir şeyi yok edemedikleri gibi, hiçbir şeyi de yoktan icad edemediklerini, çok güvendikleri tabiatın elinde de bir şey olmadığını görünce, "Yoktan var olmaz, var da yok olmaz." diyerek, batıl anlayışlarını Kadir-i Mutlaka(Yaratana) teşmil etmek isterler.
  Her senede yüz binlerce türü yeniden icad eden, semayı ve arzı altı günde yaratan, her baharda kâinattan daha sanatlı ve hikmetli bir kâinatı inşa eden kudret ve ilimden, bîr yazıyı göstermek için sürülen madde gibi, ilim defterindeki varlıkları kudret defterinde cisimleri ile göstermesini ve bu kadar varlık var edilmişken, yoktan var etmesini uzak görmek ahmakça ve cahilce bir anlayışsızlıktır.
  Var olduğu halde "Yoğu var edemez." diyen adam, yok olmalı! (23.Lem'a Hatime 3.Sual)

  “Sizin okuduğunuz fenlerden her fen, kendine özel dillerle sürekli Allah'tan bahsedip Yaratıcımızı tanıttırıyorlar. Öğretmenleri değil, onları dinleyiniz.”

  Mehmet Konca  Paylaş
  Göz sanatı, akıl sanatkarı (eseri yapanı) görür. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala yarattıklarında sadece göze hitap edecek şekilde değil güzelliği yanında faydasını da vermiştir. göz gözelliği akıl ise hikmetleri görmesi için de verilmiştir.