İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Evrenin sanatkarı evren cinsinden değildir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Evrenin sanatkarı evren cinsinden değildir

  Reklam
  Evrenin sanatkarı evren cinsinden olamaz. Nasıl ki resim ressam türünden olamaz. Yani resim konuşmaz, işitmez, hareket etmez. O zaman ressamda konuşmuyordur, işitmiyordur, hareket etmiyordur, diyemeyiz. Evet resim ressamı gösterir. Yapısından ressamın özelliklerini ve sıfatınıda tanıttırır. Ama ressam resim cinsinden ve resimi oluşturan parçalardan olamaz. Ressam boya, çerçeve, tuval, bez ya da astar cinsinden de olamaz.

  Binayı yapan usta bina cinsinden olamaz. Binanın ustası binanın içinde aranmaz. Yani mühendis harç, çimento, demir, tuğla, boya, elektrik tesisatı, su tesisatı, elektrik, su, kireç, kalıp, kolon, kiriş türünden ve özelliklerinden olamaz. Olsa zaten binayı yapamaz.

  Aynen bu resim ve bina örnekleri gibi evrenin ustası evren cinsinden olamaz. Evrendeki hiçbir şey (bitkiler, hayvanlar, insan, ruh, melek, elektrik, enerji, madde, hava, toprak, su, güneş vb…) cinsinden ve onlara ait özelliklerden de olamaz ve benzemez. Olsa rab olmaz. Fakat evren resim ressamı gösterdiği gibi evrenin yaratıcısını da tanıttırır.

  Bütün bu sebeplerden evrendeki hiçbir sebep ve varlık yaratıcı olamaz ve yaratıcıya benzemez. Tarih boyunca insanlar yaratıcıyı kendi türlerinden düşünerek yoldan çıkmışlardır. Bir tren vagonunu çeken onun önündeki vagondur. Onu çeken ise önündekinin önündeki... Sonunda ise bütün vagonları çeken lokomotif vardır. Bütün vagonları bir vagon çekiyorsa lokomotifi çeken vagon hangisidir denilmez. Çünkü onu da çeken bir vagon olsa o lokomotif olmaz.

  Mehmet Konca  Paylaş
  Evrenin sanatkarı evren cinsinden değildir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insanın yapmış olduğu herhangi bir işin temeli onun ilmini yansıtmaktadır. bu sadece küçük bir örnek olup Allahu tealanın yarattıklarını görmek için bir delildir.