İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Müslümanın faize karşı bakışı nasıl olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslümanın faize karşı bakışı nasıl olmalı?

  Reklam
  Müslüman, Allah'a itimad eden, güvenen insandır. O, borç verdiği paranın başına gelebilecek muhtemel bir tehlikeyi faizle telafi etme gibi bir zillete düşmez. Müslüman, dünya-âhiret dengesini kuran insandır. Onun için para mihrap olamaz. Biz Müslümanlar olarak, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” prensibinin âzâd kabûl etmez köleleriyiz. Yemez yedirir, giymez giydiririz. Birisi bize bir gül verse, biz ona gül bahçesiyle mukâbele etmeye gayret ederiz. Ama bunların hiçbirini gâye ve hedef hâline getirmeyiz. Bizim ideal ufkumuzu süsleyen tek şûle vardır:

  O da Allah'ın rızâsını kazanmaktır. Dünya bizim ayağımıza kement olamaz. Ve para bizi fazîlet yarışından alıkoyamaz. Evet, biz Allah'ın kullarıyız. Kulu kula kul eden faiz, bizden biz de ondan çok uzağız. Şimdi de sizden gelen soruların cevaplarına geçerek faiz mevzuunu bitirelim: Soru: Faiz parası nasıl değerlendirilebilir? Faiz almak maksadıyla bankalara para yatırmanın haram olduğu herkesçe bilinen gerçeklerden. Ama soruda da işaret edildiği gibi, iktisadî hayatın gerekleri arasına girmiş olan banka ile iş yapma neticesi mevduatta biriken faizleri öncelikle bankadan çekmek şarttır. Sonra çekilen bu para Maliki mezhebinin nokta-i nazarına uygun olarak İslamî anlayış içinde vermekle yükümlü olmadığımız vergilerde kullanılabilir.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  Müslümanın faize karşı bakışı nasıl olmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Parayı para ile alımı sonucu faize neden olmaktadır. Bu dinimizde yasaklanmıştır. Bile bile buna yeltenen kişiler haram yemiş olurlar eğer istemeden de olsa parasına faiz gelmişse bunu fakirlere ya da hayıro yolunda harcayarak elden çıkarması gerekir.