İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Küfre düşmüş yakınlarımıza duyduğumuz sevgi ve bağlılık değişmeli mi ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Küfre düşmüş yakınlarımıza duyduğumuz sevgi ve bağlılık değişmeli mi ?

  Reklam
  İman sınavında yakınlarımız!...
  Selamun Aleyküm, Adem A.S.'ın, Nuh A.S 'ın oğlu, Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) amcası O'nların en yakınları olduğu halde kafir olarak öldüler. Ne yazık ki bizler de inkar ve isyanlar sebebiyle imanını muhafaza edememiş yakınlara sahibiz. Allah-u Teala yakın akrabalar arasına (anne,baba,eş, çocuk, kardeş...)büyük bir sevgi, merhamet ve bağlılık koyduğu halde şirk ve küfre düşmüş yakınlarımız için neden ve nasıl bir tavır beklemektedir. Yakınlarımıza duyduğumuz bu sevgi ve bağlılık onların küfür ve şirkleri sebebiyle değişmeli mi? Bu imanın bir gereği midir? İnşallah anlatabilmişizdir!... Selametle.

  Cevap

  İnsanın yakınlarına karşı sevgi ve merhamet duyması cibillî / doğal bir durumdur. Onlar müslüman olmasalar bile bu sevgi bütünüyle yok olmaz. Çünkü İslam kardeşliğinden gelen sevgi olduğu gibi, yakınlıktan doğan sevgi de vardır. Sahabe efendilerimiz zamanında bile Mekkeli yakınlarına şefkat duyup, gidişatı onlara haber veren sahabiler olmuştur, ama Kuranı Kerim bu durumu şiddetle kınamıştır. İmtihanın sırrı da burada tecelli eder. Efendimiz buyuruyorlar ki, "Sizden biriniz ben ona, babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça gerçek mümin olamazsınız." "Üç şey vardır ki, onlar kimde bulunursa imanın tadını duyar: Allah ve Rasulü ona başka her şeyden daha sevgili olursa, birisini sadece ve sadece Allah için severse, Ateşe düşmekten hoşlanmadığı kadar küfre geri dönmekten de hoşlanmazsa".
  İnsan yakınını sever, üzerine titrer, eğer birisinin İslamına sebep olacaksa öncelikle yakınının İslamına sebep olmak ister... bütün bunlar normaldir, ancak Allah ve Rasulü ile yakını arasında bir tercih söz konusu olduğunda onları değil de yakınını tercih ederse ozaman bu sevgisi marazi / patolojik bir sevgi olmuş olur ve imtihanı kaybeder.


  Prof. Dr. Faruk Beşer
  Paylaş
  Küfre düşmüş yakınlarımıza duyduğumuz sevgi ve bağlılık değişmeli mi ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İmani noktada iyi olan kişiler ile ilişkiler sağlam tutulması gerekir. Fakat küfre girmiş olan kimselerin de bu zamanlarında imana sahip olan kişilere ihtiyaç duydukları zamanlardır. İlişkileri koparmak yerine fayda sağlanabiliyorsa ilişki koparılmamalıdır.