İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Amener Resulü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Amener Resulü

  Reklam
  Amener Resulü'nün Fazileti

  Med_Cezir » 04 Oca 2011, 23:08
  Peygamberimiz (S.A.V.) Hadii Şeriflerinde şöyle buyuruyor:

  Ma'nası: " Bakara Suresinin son iki ayetini geceleyin (bir gecede) her kim okursa, okuyan kimseye bu iki ayet kafi gelir. Yani ibadet etmek o gece afetlerden, belalardan ve şeytanların şerrinden emin olmasına yeter." demektedir.

  Bakara Suresinin son iki ayeti "Amener Resulü"dür. Kim ki, akşamları "Amener Resulü"den başlayarak, "fen'surna alel'kavmil kafirin" e kadar şuurlu bir şekilde, ihlas ve samimiyetle okursa, bu iki ayeti okuyan kimsenin hayatını tanzim ve muradına erişme bakımında kafi geldiği gibi, büyün kötülüklerden de muhafaza edilmiş olur.

  Hz.Ali ve Hz. Öer (R.A.) Efendilerimiz demişlerdir ki, "Aklı başında olup da Bakara Suresinin son iki ayetini "Amener Resulü"yü okumadan uyuyacak bir Müslümanın bulunacağını sanmıyorum. Yani, aklı olan kimse her akşam bu ayetleri okur. Çünkü Hz.Ali ve Hz. Ömer (R.A.) Efendilerimiz, ne kadar aklı başında kimse tanıyorlarsa hepsinin, bu iki ayeti okuduğunu söylüyor ve bu müjdeyi bizlere bildiriyorlar. O halde bizlerde aklımızı başımıza alalım; bu feyzü bereketten faydalanalım, bu iki ayeti okumaya devam edelim.

  Yine Peygamberimiz Aleyhisselam buyuruyor:

  Manası: "Allahü Teala, Sure-i Bakara'yı iki ayetle hitama (sona) erdirdi ki, bunları bana arş-ı alasının altındaki bir hazineden verdi.

  "Bu iki ayeti öğreniniz, kadınlarınıza, oğullarınıza da belletip, öğretiniz,(ezberletiniz). Çünkü bu iki ayet salat,(rahmet)tir, hem Kur'an'dır,hem duadır."demektir.

  Müslim ve Tirmizinin rivayet ettiğine göre, Peygamber aleyhisselam, bu ayetlerle dua ettiği zaman Allahü Teala tarafından "Peki yaptım" (duanı kabul ettim) buyurulduğu kaydedilmektedir.

  Ebu Meysere'den rivayet edilmiştir ki, Cebrail (A.S.) bu surenin bitiminde "Amin = Ya Rabbi, kabul buyur" demesini Peygamberimize telkin etmiştir (söylemiştir).

  "Amener Resulü" Bakara Suresinin en sonudur. Mira. gecesinde Peygamberimize Allah tarafından verilen ayetlerdir.
  akşamları yatsı namazından sonra veya yatarken bu iki ayeti okumanın sevabı pek çoktur. O kadar ki namazlarını kılıp ve akşamları bu "Amener Resulü"yü okuyan kimse, sabaha kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır. Bu iki ayetin manevi feyzü bereketi çok büyüktür.


  Kaynak: Tam Namaz Hocası - Yusuf Tavaslı


  Paylaş
  Amener Resulü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu teala insanların günahlarının silinmesi ve cennete girmeleri için rahmetini çeşitli şekillerde yaymıştır. Sadece amener resulü duasını okuyan kimse uyusa bile sabaha kadar kendisine sevap yazılır.emeni resulu,  emene rasulü yükle