İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan İmansız Ölmemek İçin Ne Yapmalı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İmansız Ölmemek İçin Ne Yapmalı?

  Reklam




  • İmansız Ölmemek İçin Ne Yapmalı?
  • Dünya hayatı geçicidir. bir Müslüman için en güzel son, imanla vefat etmiş olmaktır. Zira, bir insanın ahirette işe yarayacak en önemli mal varlığı, imanıdır. bu sebeplebir Müslüman, son nefesine kadar imanını katbetmemelidir.
  • "Peki, nelere dikkat edelim ki imanımızı yitirmemiş olalım?"
  • Öncelikle, imansız olarak ölmekten korkmamak, imanı tehlikeye sokar. Çünkü dinimizin bildirdiği bir ölçü vardır. Daima "havf ve reca" arasında bulunmak gerekir. Yani korku ve ümit arasında olmak en doğru yoldur. Bunu Hazreti Ömer şu cümleyle özetler: "Cennete yalnız bir kişi girecek deseler ümitlenirim. Cehenneme de yalnız bir kişi girecek deseler korkarım!"
  • "Ben Müslüman oldum, artık son nefesimde imanla gideceğime eminim" demek yoktur. Tehlike her zaman vardır.
   • Nitekim İblis, yaratıldıktan sonra tam 200 bin sene salihlerin ibadeti gibi ibadet etmişken, Allahü tealânın bir emrine karşı geldiği için yüzgeri edilmiştir.
   • Hazreti Musa döneminde, Filistin'de Bel'amı Baura isimli çok ibadet edeb ve her duası makbul olan birsi varmış. Mala tamah ederek, Allahü tealânın kendisine ihsan ettiği dua nimetini mal kazanmak için kullanmış ve helak olmuş.
   • Musa Aleyhisselam'ın akrabalarından Karun isimli birinin dillere destan zenginliği vardı. Zekat vermeyi redettiği için helak oldu ve imansız gitti.
  • Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. İmanı kaybetme tehlikesi her insan için her zaman vardır. Dolayısıyla Müslüman ne son nefesinden tamamen emin olacak, "Ben kurtardım" diyecek, ne de "Mahvoldum, perişan oldum, bir daha kurtulamayacağım" diyecek. İkisinin ortası olacak.
  • Bir kişi iman ettikten sonra Peygamber Efendimiz'in bildirdiği şekilde değil de, kafasına göre İslam'ı yaşamaya kalkarsa bidat sahibi olur. iman ve amelde bidat, Peygamber Efendimiz ve ilk Müslümanlarda görülmemiş uygulamalara denir ki, kişinin son nefesinde imansız gitmesine sebeptir. (1)
  Osman Ünlü, Huzura Doğru


  Paylaş
  İmansız Ölmemek İçin Ne Yapmalı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Bir hadisi şerifte insan nasıl yaşarsa o şekilde vefat eder buyrulmaktadır. İnsanın son nefesini nasıl vereceği onun hayatına hangi çizgide yaşadığı ile doğru orantılıdır.



 3. 3
  Kayıtsız Üye
  çok teşekkür



imanli olmek icin ne yapmali,  ölmemek için ne yapmalıyız,  imansız ölmemek için ne yapmalı,  bir müslüman imanlı ölmesi için neler yapmalı,  imanlı ölmek için ne yapmalı,  imanlı ölmek için neler yapmalı,  bir müslüman imanlı ölmesi için neler yapmalıdır