İslam Dini ve İman Bölümü ve İman Forumundan Günah İmanı Giderir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Günah İmanı Giderir mi?

  Reklam
  • Günah İmanı Giderir mi?
  • Peygamber Efendimiz'in buyurduğu şekliyle, haramlar ve helaller bellidir. Bunları redetmek, kişinin imanını giderir. Fakat bir insan haramları haram, helalleri de helal olarak kabul ettiği halde bunlarda ihmalker davranırsa mümindir. Mesela:
   • İçki içmek haramdır. Ancak içkinin haram olduğunu kabul etmemek insanı dinden çıkarır. İçkinin haram olduğunu bile bile içerse imanını kaybetmez. Sadece büyük günah işlemiş olur.
   • Oruç tutmak bir emirdir. Bu emri kabul etmemek insanı dinden çıkarır ama haram olduğunu bildiği halde oruç tutmazsa büyük günah işlemiş olur ama dinden çıkmaz.
  • Eğer bunlarda alışkanlık peydah olmuşsa tehlikelidir. İmanı götürmüyor diye her istediğimizi yapamayız. Haram ve helalleri iyi öğrenmemiz gerekir. Zira küçük de olsa devamlı işlenen günahlar büyük günahlara, büyük günahlar da küfre götürür.
  • Bu durum, hadis-i şeriflerde açıkça buyrulmuştur. Günah işlendiğinde kişinin kalbinde siyah bir nokta meydana gelir. Tevbe edilmezse ve günahlara devam edilirse zamanla karara karara bazı duygularını yitirir ve Allah korusun imanını kaybedebilir.
  • İslam alimleri günah işleyen kulları yaramazlık yapan çocuklara benzetmişlerdir. Ellerinde olmadan, istemeden bir şeyler kırıp döküyorlar. ancak yaramaz çocuk özür dilemesini bilirse, bir daha aynı hatayı yapmamaya gayret gösterirse, anne ve babası yapılan yaramazlığı göz önüne almaz. bir Müslümanın da günahların kendisine zarar vermemesi için böyle davranması gerekir. (1)
  Osman Ünlü, Huzura Doğru


  Paylaş
  Günah İmanı Giderir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanların güzel amel işlemeleri kendilerine sevap kazandırmaktadır. Bir diken dahi batmış olsa bu günahlarına kefaret sayılır fakat doğru olarak bildikleri bazen imandan çıkaracak kadar büyük günah olur mesela içki haram olduğu halde bunun faydalarından söz etmek büyük günahtır.