Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nelerdir?

  Reklam
  Din anlayışı içinde farklı görüşleri ortaya çıkaran çeşitli sebepler bulunmaktadır. İnsanların zeka seviyeleri, kabiliyetleri, ilgileri farklı olduğu gibi olaylara bakışları ve yorumlayışları da değişiktir. İnsanların mizaçları, arzu ve istekleri de birbirinden farklıdır.

  Diğer yandan siyaset, dinî anlayışı şekillendiren, anlayışları birbirinden uzaklaştıran en önemli etkenlerden biridir. Siyasi amaçları olan biri, dini, doğru anlamaktan çok, kendi güttüğü siyasete en yarayışlı bir şekilde nasıl anlaşılması gerekiyorsa o şekilde anlamayı tercih etmektedir.

  İnsanın içinde yaşadığı toplum ve kültür, o insan henüz doğmadan önce, onun için çeşitli inançlar, sevgiler, nefretler, korkular... hazırlamıştır bile. İnsan dünyaya geldiğinde toplum kendi değerleri ve kültürüyle o bebeği besler ve ölünceye kadar ondan ilgisini eksik etmez. Bu durum, insanın din algılayışını da etkilemektedir.

  Din anlayışını etkileyen diğer önemli bir etken de ekonomidir. İnsanların ekonomik güçleri aynı değildir. İnsanların gelirlerinin az olması, onların iyi eğitim almalarını, eğitimle ilgili araç ve gereçlere kolayca ulaşabilmelerine engel olmaktadır. Eğitim düzeyinin düşük kalması ise insanların cahilce anlayışlara saplanmalarına yol açabilmektedir.

  Dr. Ali Kuzudişli


  Paylaş
  Din Anlayışındaki Yorum Farklılıklarının Sebepleri Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininin yegane birinci kaynağı kuranı kerimdir. Kuranı kerimden sonra hadisi şerifler ve sünnetlerdir. Her konu açıklığa kavuşturulmuştur fakat bunlarla beslenen alimler görüşlerini de katarak bilgiler vermişlerdir.