Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Nazarın bilimsel açıklaması var mıdır. Nazardan nasıl korunabiliriz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nazarın bilimsel açıklaması var mıdır. Nazardan nasıl korunabiliriz?

  Reklam
  Nazar en çok kimlere değer?

  Bunlar nazar denilince akıllara gelen soruların ilkleri. Nazar bilinmezliğinin yanında çok da hayatımızda olan bir kavram. Bu kadar çekindiğimiz nazar aslında nedir öğrenmek istedik ve bilgilerin en doğrusu Kur’an-ı Kerim ve sünnet izinde nazarı anlamaya koyulduk. Nazar, insanlık tarihi boyunca varlığına inanılan, merak edilen, korunmak için çareler aranan bir kavram.
  Günümüzde, modern çağ diye adlandırılan zamanlarda dahi gizemini koruyan nazar neredeyse herkes için varlığı kabul edilen bir metafizik olayı. Her toplumun tecrübelerine, alışkanlıklarına göre korunmak için yöntemler aradığı nazar inancının en büyük gerçeği Peygamber Efendimizin “Nazar haktır” hadisiyle netleşiyor. Haktır ve gerçektir denilen nazar ise farklı yorumlar ve inanışlarla tehlikeli bir yola da sevk edebiliyor.

  Nazara inanmak ne kadar doğruysa ondan uzak kalmanın yöntemlerini de yine aynı doğrularda aramak gerekiyor. Nazar, Arapça bir kelime olsa da Türkçe’de “göz değmesi” diyerek hepimizin kabulü olmuş durumda. Kötü niyetli bir düşüncenin beyinde veya aşırı sevgiden de oluşan duygu yoğunluğunun gözler aracılığıyla insanlara canlı ve cansız varlıklara olumsuz etkisi olarak tanımlanıyor nazar.

  Nazar, bakmak anlamında kullanılıyor. Göz değmesi diye de adlandırılan bu duruma sadece kötü niyetli bakışlar sebep oluyor diye bir gerçek de yok. Nazar haset bir bakışla ortaya çıkabildiği gibi irade dışı, kasıt olmaksızın ortaya çıkan bakışlar da kişinin nazarın tesirinde kalmasına neden olabiliyor. Kimi zaman çok sevdiğimiz birine ya da bir nesneye de nazar değebiliyor. Hatta Efendimiz (a.s.m.) kişinin kendi kendine de nazar edebileceğine dair işaretler veriyor. Bundan uzak durmak için de yine dua etmeye teşvik ediyor.

  Nazar elbette kelimenin anılmasıyla bile hatıra ilk gelen haset düşüncesiyle daha da etkili oluyor. Cahiliye döneminde yaşayan Beni Esed kabilesinin nazar konusunda meşhur oldukları o dönemlere dair örneklerle anlatılıyor. Esed kabilesinden kimi şahısların üç gün aç kalıp nazar etmek istedikleri hayvanlara bakıp onların ölmelerine yol açabildiği kaynaklarda yer buluyor. Kıskançlık düşüncesi kişide negatif bir enerji oluşmasını sağlıyor, bu oluşan enerji de bakışlarla canlı ya da cansız varlıklara temas ettiğinde onlara zarar veriyor. Haset eden kişinin bakışları karşısındaki kişi savunmasızsa daha da tesirli oluyor. Buradaki savunma mekanizması ise sadece manevî bir zırha bürünmek ile kazanılabiliyor.

  Mavi renkli boncuklar, at nalları, tütsüler gibi semboller ise nazar duygusunu çağrıştırmaktan öteye gitmiyor. İnsanlık tarihi kadar eski olan nazar toplumların ayrılmasıyla inançlara göre, yaşandıkları yıllara göre bin bir farklılık görmüştür. İlahi tüm dinlerde inanılan nazar cahiliye döneminde, eski Türk medeniyetlerinde de yer bulmuştur. İnsanın olduğu her yerde kıskançlık olacaksa nazar da olacak diyebiliriz. Geçmişten günümüze her zihinde yeri olan dillerin alıştığı ve neredeyse sorgusuz inanılan ender konulardan biri nazar. İnanç konusunda şüpheleri ve vesveseleri olanlar bile nazar değmesin diyerek bitirebiliyor cümlelerini. Nazarı doğru şekilde anlamak ve ona göre yaşamak gerekir.

  Kur’an-ı Kerim’de doğrudan nazar değmesinden bahseden ayet yoktur ancak sahabeler ve onların görüşlerine dayanan müfessirler nazar üzerine olan iki ayeti Kalem Suresi’nin 51. ayeti ve Yusuf Suresi’nin 67. ayeti olarak işaret etmişlerdir. Hadis-i şeriflerde nazar bahsi daha sık anılmıştır. Efendimiz (a.s.m.) nazar konusundaki batıl inançları reddetmiştir ancak İslam ruhuna zarar vermeyen inançlara da karışmamıştır. Nazara inanmakla ilgili hadis-i şerifler olduğu gibi, nazar için okunacak duaların belirtildiği hadisler ve nazar için yapılan uygulamalar hakkında hadis-i şerifler bulunmaktadır.

  Kaynak:Nurşen Şentürk  Paylaş
  Nazarın bilimsel açıklaması var mıdır. Nazardan nasıl korunabiliriz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haset damarı kabaran kişilerin nazarı değer. Buna karşılık olarak nazar boncuğu takmak aslında nazar edecek haset duyacak olan kişilerin dikkatini bu boncağa yönlendirmek için çıkarılmıştır.nazarın bilimsel açıklaması,  nazar nasil deger,  nazar diye birşey varmıdır,  hadislerin bilimsel açıklamaları