Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Kendi kendine beddua etmek günah mı, bu yüzden başka sıkıntılara maruz kalınır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kendi kendine beddua etmek günah mı, bu yüzden başka sıkıntılara maruz kalınır mı?

  Reklam
  Bir Müslümanın başkasına beddua etmesi caiz olmadığı gibi, kendisine de beddua etmesi caiz değildir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

  "Kendinizi öldürmeyiniz..." (Nisa, 4/29)

  " Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız..."(Bakara, 2/195)

  Kişi bir sıkıntıya maruz kaldığı zaman hayırlısını istemelidir. Bu hususta Allah Rasulu ( a.s.m )'nun ifadeleri aynen şöyledir:
  Hz. Enes ( r.a ) anlatıyor. Rasulullah ( a.s.m ) buyurdular:

  "Sizden hiç kimse maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise, yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.' "
  ( Buhari, Merda,19)

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kendi kendine beddua etmek günah mı, bu yüzden başka sıkıntılara maruz kalınır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir Müslümana yakışan affetmek ya da yakışmayacak davranışlar sergilememesidir. Bedua etmek kişide kin ve nefret duygularının oluşmasına neden olduğu için kendine zarar vermiş olur.kendine bela okumak,  kendi kendine beddua etmek,  insanın kendine ettiği beddua,  kendine beddua etmek ,  insanın kendine beddua etmesi,  insanın kendi kendine beddua etmesi,  kendine beddua etmek günahmıdır