Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Kur'an ve Peygamberimiz (s.a.v)e inanmayan kişiyle arkadaşlık edilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kur'an ve Peygamberimiz (s.a.v)e inanmayan kişiyle arkadaşlık edilir mi?

  Reklam
  SORU: Hocam öncelikle Rabbim sizlerin ömürlerinizi uzun eylesin, Kur’an ve ehli sünnet yolundan bizleri sizleri ayırmasın. Şunu da belirteyim sohbetlerinizi büyük bir zevkle dinliyorum sizleri dinlerken müthiş mutlu oluyorum çok zarif bir anlatım tarzınız var. Ben bir kurumda çalışıyorum. Yanımdaki arkadaş sadece Allah’a inandığını söyleyen biri , Kur’an ve Peygamberimiz’i kabul etmiyor ve ben inanmadığı için seninle dost olamayız diyorum Rabbim sana kalbimde yer vermesin. O da diyorki hem inandım diyen her türlü işi yapan birini benden nasıl üstün tutarsın diyor. Ben de o sadece günahkar olur desem de ben böyle şeyi kabul edemem benim onunla kur’an ve sünnet çerçevesinde ne kadar yakın olabilirim. Kur’an’da kafirleri dost edinmeyin diyor. Bu konuda bana yazdığınız yazıyı ona da okutacağım. Bir şekilde cevap verirseniz çok memnun olurum.

  CEVAP:
  Bizim imanımız şu şekildedir:

  1- Yeryüzünde iki kitle vardır. Biri Allah’a ve peygambere, imanın diğer esaslarına iman ederek MܒMİN olanlar. Diğeri de bir nedenle iman etmeyerek diğer kitleyi oluşturanlar.

  2-
  Bu iki kitle birbirinden ayrıdırlar. Ancak bu ayrılık imanda ve yaşam tarzındadır. Mü’min olanla olmayan aynı dünyada, aynı ortamda aynı sosyal zeminde yaşarlar. İman farkı düşmanlığı gerektirmez. Aynı hayat standartlarını aynı devletin çatısı altında yaşayabilirler. Mü’min olmayanlar, mü’min olanlara karşı bir kin ve savaş içinde olmadıkları sürece onlara karşı bir kötü niyet beslememiz gerekmez, caiz de olmaz.

  3-
  Cihadımız yani dinimizi savunmamız, dinimizi yok sayan ve kaldırmaya çalışanlara karşıdır.

  4-
  İman etmeyerek ikinci cepheyi oluşturanlara karşı sosyal gerçekler nedeniyle sessiz kalmamız kötülük yapmama, iyi geçinme düzeyindedir. Peygamberimi ve kitabımı sevmeyene gönlümde yer açamam. Hakkına hukukuna dikket ederim, hakkımı ezdirmem o kadar.Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Kur'an ve Peygamberimiz (s.a.v)e inanmayan kişiyle arkadaşlık edilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanın hazreti Ebubekir gibi hazreti Ömer gibi yoldaşlarının olması her konuda birbirlerini en iyi bilen davalarının ne olduğunu bilen ve bu konuda birbirlerine yardım eden kişiler mi yoksa sadece arkadaşlığı sürdürmek için vakit öldürmek mi amaç dine yakınlaştırmaksa kayanlardan olmamaya dikkat.