Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'nın yasak meyveyi yemeden önce Cennetteki giysileri nasıldı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'nın yasak meyveyi yemeden önce Cennetteki giysileri nasıldı?

  Reklam
  Kur’an’ın konuyla ilgili ifadesi -meal olarak- şöyledir:
  “Onlar o ağacın meyvesini tadar tatmaz, edep yerlerinin açık olduğunu fark ettiler. Derhal buldukları cennet yapraklarıyla edep yerlerini örtmeye başladılar.”(Araf, 7/22).
  Taberî’nin Vehb b. Münebbih’ten aktardığına göre, ağaçtan yemeden önce Hz. Adem (as) ile Hz. Havva’nın edep yerleri nurdan bir örtüyle örtülüydü ve birbirlerinin edep yerlerini görmüyorlardı. Ağaçtan yedikten sonra bu örtü kalktı ve bribirinin edep yerlerini görmeye başladılar ve bu haya duygusuyla cennet yapraklarından edep yerlerini örtmeye başladılar. (bk. Taberî, ilgili ayetin tefsiri). İbn Kesir, Taberi’nin yaptığı rivayetin sahih bir senetle olduğunu vurgulamıştır. (bk. İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri).
  Aslında -bu örtünün şekli ne olursa olsun- ayetten şunu anlamak mümkündür: Hz. Adem (as) ile Hz. Havva, daha önce bir melek gibi, herhangi kötü bir şeyi içlerinde hissetmeyecek saflıktaydılar. Ağacın meyvesinden yedikten sonra, insanlık ailesinin devam etmesi için gereken duygusallık hali meydana gelmiş ve böylece onlar da birbirine karşı farklı bakmaya başlamışlardır. Bu farklı bakış, beraberinde haya duygusunu da bir manevî örtü olarak ortya çıkmıştır. Nitekim, her insan çocuk iken, saf bir fıtratta, karşı cinsin durumunu fark etmeyecek bir durumdadır. Biraz büyüyünce yavaş yavaş hem kendi öz benliğini hem de karşı cinsin cazibesini fark etmeye başlar. Bu fıtrî duygunun aşırılığa kaçmasını, gayrımeşru taşkınlıklara bulaşmasını önlemek için, hem maddî örtü hem de manevî takva-haya örtüsü var edilmiştir. Nitekim, söz konusu ağaçtan yeme olayını açıklayan Kur’an Araf Suresi'nin 26. ayetinde -mealen- şu ifadelere yer vermiştir:

  “Ey Âdem’in evlatları! Bakın size edep yerlerinizi örteceğiniz giysi, süsleneceğiniz elbise indirdik. Fakat unutmayınız ki, en güzel elbise takva elbisesidir.”

  sorularla islamiyet


  Paylaş
  Hz. Adem (as) ve Hz. Havva'nın yasak meyveyi yemeden önce Cennetteki giysileri nasıldı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti Adem ve Hazreti Havva cennette iken üzerilerindeki kıyafetler ile ilgili teferuatlı bilgi bulunmaz. Sadece giyecekleri ve süslenecekleri kıyafetler verildiği bildirilmektedir.hz adem ile havvanın yediği yasak meyve,  hz adem ile havva üzerlerindeki örtü,  hz ademin yediği yasak meyve nedir,  hz. ademin yediği yasak meyve nedir,  hz havva hz ademe hangi meyveyi yedirdi,  adem ve havva hangi meyveyi yemiş,  adem ile havva hangi yasak meyveyi yedi