Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Kuvvetli mümin, zayıf / güçsüz müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir, ne demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuvvetli mümin, zayıf / güçsüz müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir, ne demektir?

  Reklam
  Kuvvetli mümin, zayıf / güçsüz müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir, ne demektir?

  Yazar: Sorularla İslamiyet 2010-05-20

  “Kuvvetli mümin, zayıf / güçsüz müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir.”(Müslim, Kader, 34; İbn Mace, Zühd, 4168)

  Önce hadiste “sağlıklı-hastalıklı değil, kuvvetli-zayıf” karşılaştırması vardır.

  Alimlere göre, kuvvetli mü'minden maksat, âhiretle ilgili işler hakkında tam bir şuur, sarsılmaz bir azîm ve kesin bir karar gücüne sahip olan uyanık mü'mindir.

  Çünkü, Allah’a ve ahirete imanı güçlü olan, düşmanla savaşmak, cihat etmek konusunda olduğu gibi, Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirmekte daha azimli, daha kararlı ve daha isteklidir. En meşakkatli zamanlarda bile Allah’ın rızasını gözetmeyi ihmal etmez. Yoksa maddî güç anlamında değildir.

  Demek ki, hadiste Allah’ın rızasını her durumda ön planda tutma gücünü gösteren mümine vurgu yapılmaktadır.(bk. Nevevî, İlgili hadisin şerhi).  Paylaş
  Kuvvetli mümin, zayıf / güçsüz müminden daha iyi, daha üstün ve Allah’a daha sevimlidir, ne demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Burada kuvvetten kast edilen insanın iradesidir. Allah'ın emir ve yasaklarını yerine getiren ve hiç bırakmayan kişiler ibadetleri konusunda pasif olan kişilerden daha sevimlidir.