Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Bir kimsenin, hanımının sütünü içmesi haram mıdır, nikahına zarar verir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir kimsenin, hanımının sütünü içmesi haram mıdır, nikahına zarar verir mi?

  Reklam
  Bahsettiğiniz durumda nikaha bir zarar gelmez. Ayrıca bir kimsenin eşinin sütünü içmesi günah değildir. Ancak bu durum günah olmasa da, adaba uygun değildir.

  Kadının memesinden süt emmek veya içmek, süt anne ve süt evlatlığı için yeterli değildir. Süt evlatlığının meydana gelmesi için, süt emen kişi iki yaşını doldurmamış olması gerekir. Bu itibarla hanımının göğsünü emen erkeğin süt evladı olması düşünülemez.

  Bir erkek hangi sebeple olursa olsun, hanımının memelerinden emse, evlilik hayatlarını devam ettirmelerine bir engel teşkil etmez. Günah değildir.

  (Mehmed Emre, Günümüz Meselelerine Açıklamalı Fetvalar, Eser Neşriyat, 1.c 135,142; 2.c. 669)


  Paylaş
  Bir kimsenin, hanımının sütünü içmesi haram mıdır, nikahına zarar verir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Süt emen kişi iki yaşını doldurmamış olması gerekir. Eşi içse bile haram sayılmaz. Fakat eşinin sütünü içmesi uygun görülmediği için yapılmaması gerekmektedir.anne kendi sütünü içebilirmi,  karısının sütünü emmek günahmı,  kadının sütü kocasına haram mıdır,  anne sütünü kocası içebilirmi,  eşinin memesini emmek günahmı,  anne sütü kocaya haram mı,  erkek karısının sütünü içebilirmi