Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Gözleri görmeyen ve bu haline isyan etmeyen bir insanın ahiretteki akıbeti nasıldır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gözleri görmeyen ve bu haline isyan etmeyen bir insanın ahiretteki akıbeti nasıldır?

  Reklam
  Gözleri görmeyen ve bu haline isyan etmeyen bir insanın ahiretteki akıbeti nasıldır?
  Soru

  Gözleri görmeyen ve bu haline isyan etmeyen bir insanın ahiretteki akıbeti nasıldır?


  Cevap
  Değerli Kardeşimiz;

  Bu konuyla ilgili hadis-i Şeriflerde Peygamberimiz şöyle buyurmaktadırlar:

  "Gözün kör olması günahlara mağfirettir. Kulağın sağır olması da günahlara mağfirettir. İnsanın vücudundan kaybettiği her şey günahına sebebi mağfirettir." Ravi: Hz. İbni Mes'ud (r.anhüma) (Ramuzu'l Ehadis)

  Bana Cebrail (a.s.) Allah'dan naklen söyledi ki: "Gözlerini kör ettiğim kimsenin mükafatı, evime girmesi ve Bana nazar etmesidir" Ravi: Hz. Enes (r.a.) (Ramuzu'l Ehadis)

  Cehennem, Allah korkusundan ağlayan göze ve Allah yolunda uykusuz kalan göze haram edildi. Allah'ın haramlarına bakmıyan veya Allah yolunda çıkarılmış olan göze de ateş haram kılınmıştır. Ravi: Hz. Ebû Reyhane (r.a.) (Ramuzu'l Ehadis)

  Allah (c.c.) buyuruyor: "Ben bir kimsenin gözlerini ama ettiğimde ona mukabil kendisine Cennet veririm." Ravi: Hz. Câbir (r.a.) (Ramuzu'l Ehadis)

  İman edip ibadet eden ve dünyada bu haline sabredip isyan etmeyen a'malar cenneti en önce görecek kişilerdir. Cennette bunlar çok daha iyi öreceklerdir.

  Bediüzzaman Said Nursi bu konuda şu tespitlerde bulunmaktadır:

  "Evet, bir mü’min, gözüne perde çekilse ve gözü kapalı kabre girse, derecesine göre, ehl-i kuburdan çok ziyade o âlem-i nuru temâşâ edebilir. Bu dünyada nasıl çok şeyleri biz görüyoruz, kör olan mü’minler görmüyorlar. Kabirde o körler, imanla gitmişse, o derece ehl-i kuburdan ziyade görür. En uzak gösteren dürbünlerle bakar nev’inde, kabrinde, derecesine göre, Cennet bağlarını sinema gibi görüp temâşâ ederler.

  İşte böyle gayet nurlu ve toprak altında iken göklerin üstündeki Cenneti görecek ve seyredecek bir gözü, bu gözündeki perde altında, şükürle, sabırla bulabilirsin. İşte o perdeyi senin gözünden kaldıracak, o gözle seni baktıracak göz hekimi, Kur’ân-ı Hakîmdir." (bk. Said Nursi, Lemalar, 25. Lema, 14. Deva)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Gözleri görmeyen ve bu haline isyan etmeyen bir insanın ahiretteki akıbeti nasıldır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gözleri görmeyen bir kimse bunun Allah'tan olduğunu bilerek imtihanına karşı sabırla davranırsa elbetteki Allahu tealanın af ve mağfiretine nail olacaktır.