Soru ve Cevaplarla İslam ve İman Soruları Forumundan Hz. Yusuf (as)’a bütün insanlığın güzelliğinin yarısının verildiği, doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Yusuf (as)’a bütün insanlığın güzelliğinin yarısının verildiği, doğru mudur?

  Reklam
  - Rivayete göre, Hasan-ı Basrî, “İnsanlara verilen güzelliğin üçte biri Hz. Yusufa verilmiş.” demiştir.(bk. Alusî, Yusuf, 12/31. ayetin tefsiri).

  - Yine Hasan-ı Basrî’nin mursel olarak yaptığı bir rivayete göre, Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Yusuf ve annesine, güzelliğin üçte biri, üçte ikisi ise diğer insanlara verilmiştir.” Diğer bir rivayette onlara üçte ikisi, diğer insanlara üçte biri verilmiştir.(bk. İbn Kesir, Yusuf, 12/31. ayetin tefsiri).

  Bu ifadeler, güzelliğin boyutuna işaret etmek için olsa gerektir. Nitekim, bir rivayete göre, Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: Miraca çıktığım gece Yusuf’a da uğradım. Cebrail’e onun kim olduğunu sordum, “Yusuf” dedi. Ashabı tarafından sorulan “Onu nasıl gördün?” şeklindeki bir soruya; “On dördüncü gecedeki ay gibi gördüm” cevabını vermiştir.(bk. Zemahşerî, ilgili ayetin tefsiri).

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Hz. Yusuf (as)’a bütün insanlığın güzelliğinin yarısının verildiği, doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hazreti yusuf tüm insanlıktan daha güzel bir şekilde yaratıldığı hadisi şerifler ile ve ayeti kerimeler ile bellidir. Güzelliği nedeniyle insanların özellikle kadınların sınanmasında da bir hikmet vardır.hz yusuf nasıl biriydi,  hz yusuf nasıl bir insandı,  hz yusuf nasil biriydi,  Yusuf peygamber nasıl bırıydı,  hz yusuf nasil bri,  yusuf nasıl biri,  hz yusuf nasıl biri