Doğum Kadın ve İkiz gebelik ve çoğul gebelikler Forumundan İstatistiklerle çoklu doğum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İstatistiklerle çoklu doğum

  Reklam
  Üçüz, dördüz, beşiz; doğal olarak çok ender görülür. İstatistikler ikizlere rastlanma sıklığının 80 doğumda bir olduğunu bildirirken ikizlere oranla üçüz olma olasılığı 87’de bire, üçüzlere göre dördüz olma ihtimali de aynı orana ulaşıyor.

  Üçüz, dördüz, beşiz; doğal olarak çok ender görülür. İstatistikler ikizlere rastlanma sıklığının 80 doğumda bir olduğunu bildirirken ikizlere oranla üçüz olma olasılığı 87’de bire, üçüzlere göre dördüz olma ihtimali de aynı orana ulaşıyor. Araştırmalar beşiz olmaihtimalinin ise sekiz milyon hamilelikte bir doğum olduğunu gösteriyor. İstatistiklerden çıkan bir başka sonuç da çoklu doğumlardabebek sayısı arttıkca ölüm riski de artıyor.

  Hamilelik süreleri de bebek sayısına göre ters orantı gösteriyor. Çocuk sayısı arttıkça süre kısalıyor. Tek bebek doğumundahamilelik süresi ortalama 282 gün olurken ikiz hamilelikte bu süre 261 gün, üçüz hamilelikte 246 gün, dördüz hamilelikte ise 236 günolarak gerçekleşiyor. Sayı arttıkça çocukların doğum ağırlığı da azalıyor. Tek çocuk doğumunda, ortalama doğum ağırlığı 3377 gramolurken, ikiz çocuklarda bu ağırlık 2395 gram, üçüzlerde 1818 gram, dördüzlerde 1395 gram olarak gerçekleşiyor. Çoklu doğumlarcinsiyetlerine göre incelediğinde ise istatistikler bebek sayısı arttıkça kız çocuk oranının da arttığını gösteriyor. Tek çocukdoğumlarında 100 erkek bebeğe karşı 94 kız çocuk dünyaya gelirken dördüz çocuklarda bu oran 100 erkek çocuğa 156 kız çocukolarak değişiyor.  Paylaş
  İstatistiklerle çoklu doğum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çoklu doğum tek doğumlara oranla daha az gerçekleşmektedir. Sırasıyla en çok ikiz, üçüz, dördüz olarak gerçekleşmektedir. Bebek sayısı ne kadar çoksa doğum süresi de o kadar azalmaktadır.