Doğum Kadın ve İkiz gebelik ve çoğul gebelikler Forumundan İkiz Bebek Beklemek Kolay Değil Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İkiz Bebek Beklemek Kolay Değil

  Reklam
  İkiz Bebek Beklemek Kolay Değil


  9 ay boyunca bir bebeği taşımak elbette çok zor. Hele bir de ikiz bebek beklemek daha zor. Buna bağlı olarak anne adaylarını bekleyen sorunlar değişiyor. Biz de bu hafta ikiz gebelik yaşayan anne adaylarının karşılaştığı sorunlar üzerine Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ile söyleştik.

  İkiz ve Çoğul gebeliklerin tanımını yapabilir misiniz?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: İkiz ve Çoğul gebelikler rahim içinde birden fazla fetüsun oluşması olarak tanımlanabilir. Bunlar tek yumurtanın bir sperm tarafından döllendikten sonra bölünme aşamasında ikiye ayrıldığı tek yumurta ikizleri veya iki ayrı yumurtanın spermle döllenmesi ile oluşan çift yumurta ikizleri şeklinde olabilir. Tek yumurta ikizleri aynı genetik yüklü ve aynı cins olurken çift yumurta ikizleri ayrı veya aynı cinsiyette olabilir.

  İkiz gebeliklerin görülme sıklığı nedir? İkiz gebeliğin kimlerde görülme olasılığı vardır?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu İkiz gebelikler 85 doğumda bir görülür. Anne veya babanın ikiz eşi olma durumunda ikiz gebelik şansı artmaktadır. Tabii ki günümüzde yumurta arttırıcı ilaç kullananlarda veya tüp bebek uygulamalarında çoğul gebelik şansı vardır.

  İkiz gebeliklerde anne adayını bekleyen risk faktörleri nelerdir?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu İkiz gebeliklerde annenin yükü artmıştır erken gebelik döneminde bulantı ve kusma şikayetleri artmış olup düşük riski de daha fazladır. Kansızlık, gebelik hipertansiyonu , erken doğum tehdidi, erken doğum, doğumda güçlükler gibi riskler anneyi daha fazla tehdit eder.

  İkiz gebeliklerde bebeği etkileyen risk faktörleri nelerdir?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Erken doğuma bağlı prematüre riski, ikiz gebeliklerde doğum tartıları tek bebeklere göre daha düşük olur. İkizlerden birinin daha fazla diğerinin daha az beslenme riski, doğumda bilhassa ikinci bebeğin doğumunun yönetimindeki aksilikler gibi riskler mevcuttur.

  İkiz gebeliklerde görülen anormal durumlar (örneğin yapışık ikiz vs.) neden oluşur?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Tek yumurtanın bir sperm tarafından döllendikten sonra bölünme aşamasında ikiye ayrıldığı tek yumurta ikizleri veya iki ayrı yumurtanın spermle döllenmesi ile oluşan çift yumurta ikizleri şeklinde olabilir. Tek yumurtanın bir spermle döllenmesi ve bölünme aşamasında ikiye ayrılması ile oluşan tek yumurta ikizlerinde bu ikiye ayrılma aşması önemlidir, burada geç kalınma yapışık ikiz ihtimalini ortaya çıkartır.

  İkiz gebeliklerde doktor muayenesinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu İkiz gebelikler yüksek riskli takibi gereken gebelikleridir. Burada gebenin takibinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu düzenin dışında annenin beslenmesi kansızlığı önleyici ilaç tedavisinin muntazam kullanılması önemlidir. Bilhassa erken doğum tehdidinde yönetim ve doğum yapacağı merkezin bu konudaki deneyim ve yeterliliği önem kazanır.

  En uygun doğum şekli nedir?
  Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu En uygun doğum şekli anne adayından adayına değişir. Genelleme yapılacaksa çok iri olan bebeklerde. anne çatısı bebekler arası uyumsuzluk varsa, ikinci bebek ilk bebekten daha iri ise, ilk bebek ayak veya makat geliyorsa, annenin sağlık durumu veya bebeklerin anne karnındaki durumu normal doğum için elverişli değilse sezaryen tercih edilir.


  Paylaş
  İkiz Bebek Beklemek Kolay Değil Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bu yararlı paylaşım için Allah (cc) razı olsun .Ben de ikiz çocuk sahibi bir anne olarak , o günlerim aklıma geldi devamlı ikiz gebelikle ilgili yazılar arardım.Kulaktan dolma laflardan değil ,böyle uzmanlara danışılarak hazırlanmış bilgilerden yararlanalım inşallah 3. 3
  Rabbim ikiz bebek bekleyen hamile kardeşlerimizin yar ve yardımcıları olsun inşallah.faydalı paylaşım için Allahım razı olsun.sağolasınız..haftalık çift yumurta ikizi bebek aşamaları,  ikiz bebek aşamalari,  tek yumurta 9haftalık ikiz gebelik