Doğum Kadın ve İkiz gebelik ve çoğul gebelikler Forumundan Hamilelik - Çoğul gebelik hakkında bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelik - Çoğul gebelik hakkında bilgiler

  Reklam
  Çoğul gebelik hakkında bilgiler
  Birden fazla yumurta hücresinin ayrı ayrı döllenip gelişmeye başlamasıyla veya tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen hücrelerden her birinin ayrı ayrı embriyolar halinde gelişmeye devam etmesidir.
  Çoğul gebelikte anne adaylarının daha fazla tıbbi tetkikten geçmeleri gerekir.Ayrıcaözellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren doktor takipleri daha sık yapılmalıdır.
  Çoğul gebelik olasılığını arttıran faktörler
  - Ailede ikiz gebelik olması
  - İleri anne yaşı (35-40 yaş arası gebeliklerde iki kat sık görülür)
  - Doğum sayısı (4. doğumdan sonra ikiz gebelik olasılığı iki kat artar)
  - İlaçlar nedeniyle çoğul yumurtlama (%20 oranında çoğul gebelik görülür)
  Tanısı nasıl konur?
  Ultrasonografiyle gebeliğin ilk haftalarında rahatlıkla konabilir.
  Çift Yumurta İkizleri (Dizigotik)
  Birden fazla yumurta hücresinin ayrı sperm hücreleriyle birleşmesi sonucunda oluşur. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetlerikan grupları göz renkleri saç renkleri vb. aynı olabileceği gibibirbirinden farklı da olabilir. Farklı zamanlarda doğmuş iki kardeşten farklı değildirler.
  Çift Yumurta İkizleritüm ikiz gebeliklerin üçte ikisini oluşturur.
  Tek Yumurta İkizleri (Monozigotik)
  Tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen hücrelerden her birinin ayrı ayrı embriyolar halinde gelişmesi sonucunda oluşur.Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları aynıdır.( cinsiyetlerikan grupları göz renkleri saç renkleri vb.)
  Çoğul gebelikte anne adaylarınınaşağıda belirtilen olası sorunlardan dolayıdaha fazla tıbbi tetkikten geçmeleri gerekir.Ayrıcaözellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren doktor takipleri daha sık yapılmalıdır.
  ÇOĞUL GEBELİKLERDE DOĞUM

  Anne adayları erken doğum olasılığına karşı hazırlıklı olmalıdırlar.Tüm çoğul gebeliklerin % 30-50’si 37. gebelik haftasından önce sonlanmaktadır.Genellikle bebek sayısı arttıkça erken doğum riski de o kadar artar.
  Bebeklerin yatış biçimi nasıl doğum yapacağınıza karar verilmesinde en önemli etkendir.
  İkiz gebeliklerdeanne adayının pelvis yapısınınbebeklerin kilolarınınsağlıklarının ve pozisyonlarının müsait olması durumunda (ikizlerin her ikisi de baş aşağı pozisyonunda ise) normal doğum yapılabilir.Ancak herhangi bir sorunla karşılaşmamak için doktorunuz her durumda sezeryanı önerebilir.Bebeklerin pozisyonuna göre(ilk bebek baş aşağı ikinci bebek ters durumdaysa) ilk bebeğin doğumu normalikinci bebeğin doğumu sezeryanla da olabilir.Bebeklerin 2'den fazla olması durumunda sezeryan en doğru seçimdir.
  alıntı


  Paylaş
  Hamilelik - Çoğul gebelik hakkında bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  %90 genetik diye biliyorumpaylaşım için Allah cc razı olsun =)