Müslüman Hanımlar ve Hoca Hanımlar Forumundan Yecder’den yaz kur’an kursu ÇaliŞmalarina Çok Önemlİ destek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yecder’den yaz kur’an kursu ÇaliŞmalarina Çok Önemlİ destek

  Reklam
  Yaygın Din Eğitimi alanındaki çalışmalarıyla adını duyurmuş olan Sarıgazi Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği YECDER, 14 Mayıs’ta gerçekleştirdiği “Yaz Kur’an Kursları’nda Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı”nın ardından, 3-4-5 Haziran 2011 Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde, Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğretici Adayları Hazırlık Semineri’nin ikincisini düzenledi.
  İstanbul Sancaktepe Sarıgazi Yunus Emre Camii Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Yaz Kur’an Kursu Hazırlık Semineri, Yaz Kur’an Kurslarında öğreticilik yapmak isteyen ve üç yüze yaklaşan Öğretici ve Öğretici Adayının yoğun ilgisiyle karşılaştı. İstanbul dışından, Adana, Amasya, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Çanakkale gibi illerden de katılımcıların olduğu seminer, büyük bir memnuniyetle karşılandı.

  3 Haziran Cuma günü Cuma namazının ardından yapılan Açılış töreniyle başlayan seminer, iki seminerle başladı. Açılış töreninde konuşan YECDER Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan YILMAZ, bu yıl ikincisi düzenlenen Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğretici Adayları hazırlık Semineri ile amaçlarının Kur’an’a ve dine hizmet ederek, Yüce Allah’ın rızasını kazanmak olduğunu belirtti. Ardından kürsüye çıkan Cami İmam Hatibi Mehmet KESKİN, Salonda bulunan ve farklı il ve ilçelerden gelmiş olan herkesi tebrik ederek, Yaz Kur’an Kurslarının din eğitimi alanındaki önemine değindi. Kur’an hizmetkârı olabilmenin herkese nasip olan bir iş olmadığını, salonda bulunanların bu bakımdan şanslarının olduğunu belirtti. Yunus Emre Camii’nde bu işi başarmasının altında yatan sebeplerin çok olduğunu, bunda ekip çalışmasının çok önemli yerinin olduğunu ifade etti. Planlı programlı çalışmalar yapmanın gerekliliğini dile getirdi.

  Emekli Müftü Mürsel SIRADAĞ yaptığı konuşmada, çeşitli tavsiyelerde bulundu ve özellikle okumanın ve kendini geliştirmenin önemine değindi. İlmin asıl kaynaklarından, iyi seçilmiş ve yararlı kaynaklardan öğrenilmesinin önemini anlatarak, özellikle Yaz Kurslarında öğreticilik yapacak olan kimseler için bu durumun daha da önem arz ettiğini belirtti. Mürsel Sıradağ, “hepiniz evlerinize dönünceye kadar seferdesiniz ve her anınızda sevap almaktasınız.” dedi.

  Çanakkale Ezine İlçe Müftüsü Ahmet YAYLACI da yaptığı konuşmada, “ Ben buraya konuşmak için değil, dinlemek için katılıyorum. Çünkü yapılan bu güzel iş o kadar önemli ki, sadece dinlemek benim için yeterli olacaktır. Bu seminerden ve diğer çalışmalardan dolayı YECDER’i ve bu hizmette yer alan herkesi, özellikle dinleyicileri de kutluyorum.” şeklinde konuştu.

  Sancaktepe İlçe Müftü Vekili Ali ARICAN ise yaptığı selamlama konuşmasında, bu seminerlerin çok yararlı ve verimli geçtiğini, çünkü seminercilere bakıldığında işinin ehli ve işi bilen kimseler olduğunu söyledi. Müftülüklerin bu çalışmalara önem vermesi, bunları düzenlemesi, personelini sevdirmek yoluyla teşvik etmesi ve böylelikle katılımlarını sağlaması gerektiğini belirtti ve Sancaktepe Müftülüğü olarak personele duyurunun yapıldığını, katılımın teşvik edildiğini belirtti.

  Açılış Konuşmalarının ardından Cuma günü iki seminerci seminerlerini sundu. Eğitimci Yazar Dr. Veysel AKKAYA “ Çocuklarımıza Kısa Sureleri Nasıl Tefekkür Ettirelim” konulu seminerinin sunumunu yaptı ve seminerde, “düşünmeye ve ben olsam ne yapardım.” anlayışına dayanan yöntemle öğretmenin yararlarından söz etti.

  Ardından Eğitimci Muhammet YILMAZ, “Din Eğitiminde Etkili İletişim” konulu seminerini verdi. İletişimin kapsamı, şekli, yolları, amacı, bu noktadaki eksiklikler ve din eğitimindeki yeri ve önemini dile getirdi.

  Programın 4 Haziran Cumartesi, gün boyu devam eden bölümünde toplam beş seminerci, konularının sunumunu gerçekleştirdi:

  Sabahki bölümde Eğitimci Nazif YILMAZ “Peygamber Efendimiz (s)’in Öğretim İlke ve Yöntemleri” konusunu ele aldı. O’nun gibi öğretici olabilmenin gerekliliğini ve yollarını dinleyicilere anlattı.

  Ardından Emekli Uzman Kur’an Kursu Öğreticisi ve Hafız-ı kurrâ İbrahim TANRIKULU “Kur’an Öğretiminde Yöntem ve Tekniker”i ele aldı. Karşılıklı konuşmaların da yaşandığı bu bölümde, Yaz Kur’an Kurslarında Kur’an Öğretiminin nasıl yapılması gerektiği anlatıldı. Uygulamadaki bazı yanlışlıklara da değinildi.

  Programının öğleden sonraki bölümünde Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Mehmet KORKMAZ, “Etkili Din Öğretimi” konusunu ele aldı. Burada derslerde kullanılabilecek materyalleri de sergileyen KORKMAZ, “Artık eski yöntemler işe yaramıyor. Kendimizi aşmak zorundayız. Etkinlikli ders işleme dönemindeyiz. Etkinliği yapan, dersi en iyi yapandır.” dedi.

  Ardından Eğitimci Muhammet YILMAZ “İnanç Konularının Öğretimi” konusunda katılımcılara bilgiler sundu. İnanç konularının öğretimi konusunda çocuğun kişisel özelliklerinin ve yapısal farklılıkların çok önemli olduğunu ifade etti.

  Cumartesi gününün kapanış seminerini ise, DKAB Öğretmeni ve YECDER Eğitim sorumlusu Gökhan ERENOĞLU yaptı ve “Yaz Kur’an Kurslarında Yönetim ve Programlama” konusunu ele aldı. YECDER’in kendine has bazı uygulamalarından da söz eden YECDER Eğitim koordinatörü ERENOĞLU, “ Hayalimdeki Yaz Kur’an Kursunu anlatmak istiyorum: Her yaşa özgü ayrı bir müfredat, her yaşa özgü ayrı bir sınıf, her yaşa özgü ayrı bir kitap, her yaşa özgü ayrı bir etkinlik… Cami merkezli eğitim…” şeklinde konuştu. Gökhan ERENOĞLU, “Haydi arkadaşlar! Hepimiz kendimize bir imam bulalım.” diyerek seminerini bitirdi.

  Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğretici Adayları Hazırlık Semineri’nin 5 Haziran Pazar günkü son bölümünde de üç adet seminer yer aldı. Sabah bölümünde Kayseri’den Uzman Eğitimci Hüseyin AKAR, “ Zamanı Kullanmak ve Başarı” konulu seminerini gerçekleştirdi. Zamanın önemi, Yaz Kur’an Kursunun sınırlı zaman sürecinde bu zor işin nasıl yapılacağını örneklerle dile getirdi.

  DKAB Öğretmeni ve DKAB Platformu Koordinatörü Erdem ÇAKI, “Yaz Kur’an Kurslarında Oyun Etkinlikleri” konusunu ele aldı ve Oyunlar hakkında bilgilendirmeler yaptı.

  Öğleden sonraki bölümde tek seminer gerçekleştirildi ve YECDER Eğitim Sorumlusu Gökhan ERENOĞLU “Uygulamalı Sosyal Etkinlik Planlaması ve Gezisi” konulu bir seminer gerçekleştirdi. Seminerde, Yaz Kur’an Kurslarında da ayrılmaz bir faaliyet olması gereken Sosyal Etkinlik ve gezilerin düzenlenmesi konusunda neler yapılaması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca YECDER’in bu konudaki uygulamaları hakkında bilgilendirme yaptı.

  Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğretici Adayları Hazırlık Seminerinin Kapanış ve Sertifika Dağıtımı bölümünde söz alan bazı katılımcılar, bu seminerden duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve YECDER’e teşekkürlerini dile getirdiler. Seminerin çok verimli geçtiğini, gittikleri yerlerde de bunları uygulayacaklarını ifade ederek, verilen seminerlerde edindikleri kazanımları sıraladılar.

  YECDER Yöneticileri, çalışmalarının devam edeceğini, gönüllülerin desteği ve katılımlarıyla daha kaliteli işler yapmaya gayret edeceklerini dile getirdiler. Ayrıca çalışmalarında katkısı olan herkese teşekkürlerini ifade ettiler.

  Programda anket uygulaması da yapıldı ve katılımcıların memnuniyetleri, dilek ve temennileri, görüş ve önerileri alındı. Yaz Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğretici Adayları Hazırlık Seminerine ait video ve etkinlik örneklerinin www.yecder.org adlı YECDER’e ait sitede yayınlanacağını belirttiler.
  Seminer Programı, sertifika dağıtımı ve çay-pasta ikramının ardından sona erdi.


  Paylaş
  Yecder’den yaz kur’an kursu ÇaliŞmalarina Çok Önemlİ destek Mumine Forum