Müslüman Hanımlar ve Hoca Hanımlar Forumundan Çalışan Kadın, Kadının erkeklerle aynı odada çalışması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çalışan Kadın, Kadının erkeklerle aynı odada çalışması

  Reklam
  Kadının örtünmesi farzdır. Bu nedenle kendine nikah düşecek kimselerin yanında avret yerlerini göstermesi haramdır. Bu örtünme emrini ne kadar yerine getirirseniz o kadar sevap ne kadar açarsanız o kadar da günah işlemiş olursunuz. Buna göre nasıl olsa iş yerinde açacağım öyleyse dışarıda da örtmeye gerek yok denilmez. Örttüğünüz kadar örtersiniz açtığınız zamalar da günah işlediğinizi bilerek tevbe istiğfar edersiniz.En güzeli böyle işleri tercih etmemek olmalıdır. Bir kadının iş yerinde çalışması için belli başlı şartlardan biri tesettürüne mani olunmaması vekar ve ciddiyeti hafife alınmamasıdır. Aynı zamanda bu iş yerinde başka insanlar da bulunması ve kadın tek erkekle başbaşa kalmamasıdır.

  Zira bir kadın bir erkekle başbaşa kalırsa üçüncülerinin şeytan olacağını Efendimiz bildirmiştir. Hem böyle bir yalnızlıkta halvet vaki olduğundan erkeğe mehr-i misil gibi maddî ceza kadına da tâzir gibi dinî ceza terettüb eder.

  Demek oluyor ki ihtiyaç içinde olduğundan çalışmak zorunda kalan kadın tesettürüne iffet ve vekarına halel gelmeyen ciddi iş yerinde çalışabilir. Çevredeki yabancı erkeklere bu tesettür ve vekar içinde ciddi şekilde muhatap olabilir. Bu şartların yok olduğu yerde kadının çalışma şartı da yok demektir.

  Erkeklerle kapalı bir odada yalnız kalmak caiz değidlir. Ancak kapı açık olursa inşallah haram olmaz.Bir kadının yabancı bir erkeğin evinde veya iş yerinde çalışması İslâm'ın emrettiği şekilde olursa yani birkaç kadın ile birlikte veya açık bir yerde çalışırsa beis yoktur. Ama kapalı bir yerde yalnız yabancı bir kimse ile birlikte kalacak olursa halvet olduğundan haramdır (el-Fıkıh 'ala'l-Mezahip el-Arbaa c.3 s.125).
  Selam ve dua ile...
  alıntı


  Paylaş
  Çalışan Kadın, Kadının erkeklerle aynı odada çalışması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Selamun aleyküm;
  Ben de aynı odada bir erkekle çalışıyorum. Yalnız yazın klima çalıştığı için kapıyı kapatmak zorunda kalıyoruz... 3. 3


  Selamun aleyküm;
  Ben de aynı odada bir erkekle çalışıyorum. Yalnız yazın klima çalıştığı için kapıyı kapatmak zorunda kalıyoruz...

  ve aleykumusselam ve rahmetullah dinen uygun değildir bacım

  Zira bir kadın bir erkekle başbaşa kalırsa üçüncülerinin şeytan olacağını Efendimiz bildirmiştir. Hem böyle bir yalnızlıkta halvet vaki olduğundan erkeğe mehr-i misil gibi maddî ceza kadına da tâzir gibi dinî ceza terettüb ederaynı işte çalışan kadın erkek arasındaki haramlar,  erkeklerle calismak,  islamiyette bayanın erkeklerle çalışması,  acık bir bayanla aynı yerde çalışıyorum,  kadın erkekli ortamda çalışmak caiz mi,  bir kadınla aynı ortamda çalışmak halvet olur mu,  çalışan kadının bir erkekle yalnız kalması