Müslüman Hanımlar ve Hoca Hanımlar Forumundan kadınların çalışması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  kadınların çalışması

  Reklam
  kadınların çalışması

  Kadınların çalışması

  Sual: Kadınların çeşitli sanayi kollarında çalışmasında bir sakınca var mıdır?
  CEVAP
  Dinimizde kadın, geçim derdinden, düşüncesinden muaf tutulmuştur. O, çalışarak, didinerek para kazanmaya mecbur değildir. Her şeyi onun ayağına getirmek mecburiyeti vardır. Dinimiz ona bu kıymeti vermiştir.

  Müslüman kadın ticaret, fen, sanat ve ziraat ile uğraşmaya mecbur değil ise de, bunlarla meşgul olması, para kazanması günah değildir, kendi isteği ile çalışabilir. Yalnız, bunlarla meşgul olurken, haramlardan sakınması şarttır. Haram işleyerek iş yapılamadığı gibi, ibadet de yapılamaz.

  İhtiyaç halinde çalışmak
  Sual: Kadın hangi şartlarda çalışabilir?
  CEVAP
  Bir kadının, kızın, anası, babası ve mahrem akrabası yoksa veya var da, fakir iseler ve devlet de yardım etmez ve kimse yardım etmezse, bu kadın, kendinin, çocuklarının ve hastalık, ihtiyarlık sebebiyle çalışamayan fakir ana babasının nafakalarını temin etmek için çalışmak zorundadır. Erkekle karışık olmayan kadın işlerinde çalışır. Erkek bulunmayan iş yoksa, sıhhatini, dinini, namusunu, Müslümanlık haysiyetini ve şerefini koruyacak kadar farz olan nafakayı kazanmak için, yabancı erkeklerin bulunduğu yerde örtülü olarak çalışması caiz olur. Bu nafakayı kazanmasında mani olunması, ikrah olur. Böyle ihtiyaçtan fazla, orada kalması caiz olmaz. Çalışırken, başını, kollarını açması için zorlarlarsa, açmazsan burada çalışma derlerse, örtülü olarak çalışacak başka yer bulamayınca, kolları açık çalışması, İmam-ı Ebu Yusuf’un kavline göre caiz olur. Kadının kulaklarından sarkan saçlarını örtmesi farz değildir diyen âlimler de vardır. Harac olduğu zaman, bu zayıf kaville amel etmek caiz olur. Başında bulunan saçları örtmenin farz olduğu sözbirliğiyle bildirildiyse de, kulaklardan sarkan saçların açılması, zorlanmak sebebiyle caiz olur. Böyle zorlanan kadın, her zaman, erkekle karışık olmayan veya örtülü çalışacak yer aramalıdır. Bulunca, orada çalışması lazım olur. Saçlarını, kollarını sokakta, gidip gelirken örtmelidir. Müslüman erkekle evlenince, bunun nafakasını kocası temin etmeye mecburdur. Zengin olmadığı için, anasına, babasına ve çocuklarına nafaka vermesi lazım gelmezse de, kocasının izniyle çalışıp onlara bakması lazımdır. (S. Ebediyye)

  Nafakayı kazanmak
  Sual: Kocam, gereksiz harcamalar yapıyor. Mesela, neredeyse her gün gereksiz yere dışarıda yemek yiyor, cep telefonlarını gereksiz yere değiştiriyor, telefonla çok uzun konuşuyor, süs olsun diye lüks eşyalar alıyor. Bir de, bunlar için borçlanıyor, aldığı para borçlara gidiyor. Nafakamızı sağlamak için, ev temizliğine gitmek gibi bazı işler yapıyorum. Bazen haram işlemek zorunda da kalıyorum. Bu şartlar altında, haram işlemem mazeret olur mu?
  CEVAP
  Mazeret olmaz. Dışarıda yemek yemek, cep telefonu değiştirmek, lüks eşyalar almak günah değil ise de, önce evin nafakasını temin etmesi gerekir. Nafakasını kazanacak ve borçlarını ödeyecek kadar çalışıp kazanmak farzdır. Bunu yapmayıp, ailesini zor durumda bırakan günahkâr olur. Üç hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Çalışıp kazanmak her Müslümana farzdır.) [Taberani]

  (Kimseye muhtaç olmamak ve ana-baba, çoluk-çocuğunu da muhtaç etmemek için işe gidenin her adımı ibadettir.) [Taberani]

  (Çalışmayıp kendini sadaka isteyecek hâle düşüren 70 şeye muhtaç olur.) [Tirmizi]


  Paylaş
  kadınların çalışması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İkinci soruya hayretler içinde kaldım Rabbim çoluk çocuğumuzuda bizleride muhafaza eylesin böylelerinden arkadaşlar 3. 3
  s.aleykm.Bende beş yıl kadar çalıştım ama gerçekten namusunu,iffetini korumak çok zor.helede erkekli ortamdı ki onlardan ve onların kötü bakışlarndan kendimi nasıl muhafaza ettim,allah bilir o sıkıntılarımı.Gerçekten çok zor.şimdi de annem kpssye girmem için beni zorluyo ki şuan ders çalışıyorum,istemeyerek biliyorum o zorluğu ve sıkıntıyı.ama çok şükür çalıştığım her yerde takdir edildim,namuslu ve iffetli olduğum için.birçok insanada örnek oldum;ama namaz kılmak,abdest almak o kadar zor oluyodu ki rab'bim biliyo o sıkıntılarımı.ALLAH kadını,olması gereken yere konumlandırmış,bundan gayrisi boş laf...
  Helede bizim ülkemiz ki inanan tesettürlü kadın,için hiç yaşanacak yer değil.sınav salonlarından çıkarılıyosun,baş örtülü olduğun için,kimse gözünün yaşına bakmıyor malesef.baş örtünü sıyırınca senden iyisi olmuyor, bu kadar anormal bir düzen de yaşıyoruz.Bir yabancı düşünürün bir sözü vardı ve şöyle diyordu:Kişi,kendi vicdanının yargıcı olmalı.Evet kendi vicdanlarımızın yargıcı olacağız başka çare yok.çalışma konusunda ALLAHIN çizdiği sınırlar belli onları uyguluyacağız.ALLAH hepimin yar ve yardımcısı olsun. 4. 4
  ve a.selam kardeşim ben de çalışacağım ama çok korkuyorum taviz vermekten Rabbim korusun