Resimler Bölümü ve Hayvan Resimleri Forumundan Koyun Resimleri - Koyun türleri - Koyun özelikleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Koyun Resimleri - Koyun türleri - Koyun özelikleri

  Reklam
  Koyun Resimleri - Koyun türleri - Koyun özelikleri


  Koyun Resimleri
  Koyun (Ovis), Caprinae alt familyası içinde bir grup oluştururlar, ve keçilerle yakınlıklarından dolayı bazı sınıflandırmalarda hatta aynı familyada olarak tarif edilirler. Ev hayvanı olarak tanıdığımız koyunun yanında birçok yabani türleri vardır.
  Ev hayvanı olan koyunlar, tahminen ev köpeğinin yanında en eski ev hayvanlarıdırlar, ve 6000 ila 8000 yıl evvel evcilleştirilmişlerdir. Gevişgetirenler ailesinin tür olarak en zengin familyasıdır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve özellikle Afrika'da yayılmışlardır. Güney Amerika'ya ve Avustralya'ya insan eliyle ulaşmışlardır. Farklı biyotoplarda, özellikle steplerde, dağlık kesimlerde, az da olsa ormanlarda bulunurlar. Bitkisel besinlerle beslenirler, sürü oluşturma eğilimleri çok yüksektir.
  Sütünden, yününden yararlanılan uysal hayvanlardır. Burun kısımları çıplak ve nemli, vücutları kalın tüylerle kaplıdır. Erkeklerde herzaman bir çift boynuz bulunurken, dişilerde bazen bulunur. Boynuzlar üzerindeki boğumlar yaş hesaplamasında kullanılır. Vücutlarında ekstra kıl oluşumları (sakal,yele vs.) bulunur. Yılda 2 kez ve her defasında 1-3 yavru doğururlar. Gebelik süreleri 5-11 aydır. Koyunların ömürleri 10 ila 12 yıl arasıdır.  Paylaş
  Koyun Resimleri - Koyun türleri - Koyun özelikleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  çeşit,çeşit koyunlar
koyun cinsleri,  koyun türleri,  koyun ceşitleri,  koyun,  koyun ırkları,  KOYUN CİNSLERİ,  KUZU