Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte beslenme -seyahat-egzersiz hakkında genel bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte beslenme -seyahat-egzersiz hakkında genel bilgiler

  Reklam
  Hamile olsun ya da olmasın kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesinin temelinde doğru ve yeterli beslenme yatar. Gebeliğin seyrinde ve sonucunda beslenmenin çok büyük etkileri olduğundan gebe kadınlarda beslenme ayrı bir öneme sahiptir. Gelişmekte olan bebeğin gereksinimlerini karşılamak ve onun dış dünyadaki yaşama yeterli olarak hazırlanmasını sağlamanın dışında rahat ve sorunsuz bir hamilelik ve lohusalık dönemi geçirmek için de düzenli beslenmek şarttır.


  Ciddi beslenme bozukluğu olan kadınlardan doğan bebeklerin sonraki yaşamlarında problemler yaşadığı bilinmektedir. Hamilelik süreci temel besin kaynakları olan karbonhidrat, protein, yağlar ile vitamin ve mineral gereksinimlerinin arttığı bir dönemdir. Buna bağlı olarak gereksinim duyulan kalori miktarında da bir miktar artış söz konusudur. Ancak bu artış hiçbir zaman aşırı yemek yenilmesini gerektirecek kadar değildir. Gebe olan ile olmayan kadınlar arasındaki kalori gereksinimi farkı sadece 300 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık fazla yenilerek karşılanabilecek bir farktır.


  Zaman zaman hamile kadınların ellerine diyet örnekleri verildiğine ve örneğin hergün 5 tane köfte, 1 tane yumurta, 4 bardak süt gibi önerilerde bulunulduğuna tanık oluyoruz. Bu uygulamaların hiçbir bilimsel geçerliliği olmadığı gibi sadece hurafelerden ibarettir. Ancak bir beslenme uzmanı tarafından ayarlanmış doğru ve dengeli diyetler her durumda gerekli olmamakla birlikte zaman zaman özel şartlarda yararlı olabilir.

  Önemli olan fazla miktarda yemek ve kilo almak değil, gerekli olan maddeleri dengeli ve yeterli miktarda almaktır. Yani hamilelikte eskilerin deyimi ile iki canlı olduğun için fazla yemelisin sözü doğru değildir. Önemli olan dengeli ve düzenli beslenmektir.

  Gebeliğin erken dönemlerinde bulantı ve kusma sorunu yaşayan ve bu nedenle yeterli şekilde beslenemeyen ve hatta kilo kaybeden anne adaylarına sıklıkla rastlanmaktadır. Daha önceden ciddi bir beslenme bozukluğu ve gebeliğin erken dönemlerinde aşırı kilo kaybı yoksa bu durum gelişmekte olan bebek tarafından kolaylıkla tolere edilebilir. Ancak bulantı ve kusmalara bağlı ciddi beslenme bozukluğu yaşayan ve nerdeyse hiçbirşey yiyip içemeyen anne adaylarının hastaneye yatırılarak damar yolu ile beslenmesi gerekli olabilir ancak bu son derece nadir karşılaşılan bir durumdur.

  ANEMİ

  KANSIZLIK

  Anemi hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında yer almasıdır. Bu kriterler erişkin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL nin altı kabul edilir. 6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin, 6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altı anemidir.

  En sık rastlanan anemi türleri;

  o Demir eksikliğine bağlı anemi,
  o Folik asit eksikliğine bağlı anemi,
  o Vitamin B-12 eksikliği bağlı anemi 'dir.

  Gebelik dışında 1-2 mg. demir yeterli iken, erken gebelikte bu miktar 2,5 mg.'a doğuma yakın dönemde ise 6-7 mg.'a kadar yükselir. Bir başka anlatımla gebelikte, vücudun günlük demir ihtiyacı 2-3 kat artar. Bunun başlıca sebepleri, hem annenin kendi dolaşımındaki kan hacminin artması, hem de bebeğin kendi doku ve organlarının gelişimi için gerekli demiri anneden temin etmesidir. Bu sebeple gebelik döneminde sıkça karşılaşılan sorunlarınızdan birisi de anemidir. Gebelikte karşımıza en sık demir eksikliği anemis çıkmaktadır.

  Aneminin birden fazla istenmeyen sonucu vardır. Öncelikle kişinin performansını olumsuz etkiler. Çabuk yorulma, halsizlik, baş dönmesi ilk belirtilerdendir. Özellikle ağız, göz mukozası renginde solukluk dikkati çeker. İş yaparken nefes kesilmesi ve sık sık nefes alma ihtiyacı, çarpıntı diğer bulgulardır.

  Gebeliğinizin erken dönemlerinden itibaren size beslenmeniz ile ilgili önerilerin yanı sıra, vitamin ve demir takviyesi genellikle önerilmektedir. Tüm besin gruplarından yeterince alabiliyorsanız multi vitaminlerin kullanımı da gerekmeyebilir. Besinlerle alınan demir, ihtiyacı karşılayabilir. Ancak genellikle demir takviyesi gerekli olacaktır. Anemi şiddetli ise verilmesi gereken demir miktarı da artacaktır. Bebek, demir ihtiyacını anneden karşılamaktadır. Demir eksikliği annede çok belirgin olduğunda, bebeğin büyüme - gelişmesi de olumsuz etkilenecektir. Çoğul gebeliklerde demir eksikliği daha sık görüldüğünden özellikle dikkat edilmelidir. Bazı şiddetli anemi durumlarında demir ilacının ağızdan alınması yetmeyecek, enjeksiyonlar gerekebilecektir.

  Gebelikte gürülen anemilerin %90'ı demir eksikliğine bağlıdır. Bunun dışında folat, B12 eksikliğinde, nadiren çİnko gibi eser elementlerin eksikliğinde, talasemide (Akdeniz Anemisi) görülebilir. Bu durumların birbirinden ayrımı klinik ve laboratuar testler ile yapılabilir. Anemili kişilerin bazı hastalıklara daha kolay yakalandıkları da bilinmektedir.
  (alıntı)


  Paylaş
  Hamilelikte beslenme -seyahat-egzersiz hakkında genel bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Annenin beslenmesi hem bebeği hem de kendisini etkilediği için önem verilmelidir. Annenin yükü fazlalaştığı için rahat edebilmek için egzersiz yapılması gerekir. Hamileliğin son dönemlerinde sürekli aynı pozisyonda oturmak zorlaştığı için uzun süren yolculuk tercih edilmesi tavsiye edilmez.