Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riskleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riskleri

  Reklam
  Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riski 3 kat fazla - sezeryenle doğumun riskleri


  Sezaryen, normal doğuma oranla hem bebek hem anne adayı için risk taşıyor. Ameliyatta karın içi organ yaralanmaları, kanama, kesi yerinde kanama, kanama veya başka sorunlara bağlı rahimin alınması ihtimali, doğum sonrasında enfeksiyon oranı, anestezi komplikasyonları, hastanede uzun kalma oranını artırıyor. Koru Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Ümit Korucuoğlu, en sağlıklı doğumun ne olduğuna ilişkin tartışmaların yıllardır yaşandığını, ama en sağlıklısının normal doğum olduğunu söyledi.
  Günümüzde birçok anne adayının doğal seyrin ne zaman biteceğini bilmedikleri için birkaç hafta içinde değişebilen bir doğum beklentisini katlanılmaz bulabildiğini dile getiren Korucuoğlu, "Normal doğumun zor olan doğası gereği, hayatlarını planlama imkânı veren sezaryenle doğumu tercih edebiliyor.
  Burada hekimler de aynı avantaja sahip oluyor. Beklentiler ve hayat şartları, tıbbi malzeme, ilaç ve anestezide gelişmeler, başta hekim olmak üzere sezaryenle doğuma yönelimi hızlandırmıştır.
  Sağlıklı kadınlarda planlı sezaryen oranları da çok az bir risk artışı olduğu ya da hiç risk taşımadığı gibi bir inanışla gittikçe artmaya başlamıştır." dedi. Araştırmaların bunun böyle olmadığını gösterdiğini ifade eden Ümit Korucuoğlu, sezaryen grubundaki annenin, cerrahi müdahalenin ve anesteziye bağlı olarak daha fazla risk altında kaldığını ve herhangi bir sorunla karşılaşma riskinin yaklaşık 3 kat arttığını aktardı.Zaman-ailem


  Paylaş
  Sezaryenle doğum bir cerrahi müdahale ve riskleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sezaryen günümüzde annenin belden itibaren uyuşturulması ile kolay hale getirildiği halde normal doğum zor olduğu halde sezaryen doğumdan daha faydalıdır.