Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Doğum sonrası anne bakımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğum sonrası anne bakımı

  Reklam
  Bebeğinizin bakımı ve anneliğin ilk günlerinde kendinizle ilgili almanız gereken tedbirleri ise şu şekilde sıralamak mümkün;

  Annenin Bakımı

  * Doğumu takip eden 40 günlük dönem Lohusalık dönemi olarak adlandırılır ve bu süre içinde vücunuduz kendisini toparlar. Bu dönemde yaşanan hormonal ve ruhsal değişimler, ös****** hormonunun düşmesi, lohusada depresif ruh halinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Alıngan, kolay ağlayan, çabuk yorulan ve isteksiz bir hale gelebilirsiniz. Bu durumda doktorunuza danışarak 2 ay kadar demir takviyesi ve multivitaminler kullanmalı, düzenli uyku ve beslenme ile vücudunuzun boşalan kaynaklarını doldurmalısınız. Emzirme sürecinde doktor önerisi dışında kesinlikle sakinleştirici vb. ilaç almayın.


  * Bünyeniz, hamilelik döneminde vücudunuzda biriken fazla suyu, doğumu izleyen birkaç gün içerisinde atacaktır. Doktorunuza danışarak karın kaslarını güçlendirici yer egzersizlerine başlayabilir ve düzenli olarak bu hareketleri yapmaya devam edebilirsiniz. Doğum sonrası egzersizler için tıklayınız.

  * Bebeğinizle sürekli olarak ilişkide olduğunuzdan doğum sonrası vücut temizliğinize olağanüstü özen gösterin. Emzirme sürecinde göğüs bakımınızı ihmal etmeyin.

  * Doğumdan sonra doktorunuza gidip doğum sonrası muayenenizi yaptırın. Doktorunuz, doğum sonrası, rahmin normal durumunu alıp almadığını saptayacak ve doğum öncesindeki sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

  ALINTIDIR!...


  Paylaş
  Doğum sonrası anne bakımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğum sonrası annenin hassasiyeti lohusa dönemi denilen kırk gün süre boyunca devam etmektedir. Duygusal açıdan hamilelik dönemlerindeki hassasiyeti aynıdır. Bunun yanında vücudunu toparlayacak egzersizleri doktordan istemek lazım