Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Doğum sonrası neler yapılmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğum sonrası neler yapılmalı

  Reklam
  9 ay 10 gün süren yorucu yolculuğun ardından bebeğinizi dünyaya getirmenin sevincini ve heyecanını yaşayan milyonlarca anneden biri de siz iseniz, doğum sonrası neler yapılması konusunda uzmanların yaptığı uyarıları dikkate almanızı öneririz. Hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen değişikliklerin sizi üzmesine izin vermeyin öncelikle. Gebelik oldukça olağan ve fizyolojik bir süreç. Bu süreçte bedeninizdeki yağ hücrelerinin birkaç katına çıkması da gayet olağan. 9 aylık süreçte göbeğinizin çapı 5-6 katına çıkarken, göbekteki gerilimin yol açacağı sıkıntıların önüne geçmek için alınacak önlemleri bilmekte yarar var. Doğum sonrası ise gebelik sürecinde alınan kiloları vermek, hızlı ve sağlıklı biçimde zayıflamak gerekir. Peki hızlı ve sağlıklı biçimde zayıflamak mümkün mü? Uzmanların bu soruya yanıtı “evet mümkün…” şeklinde…
  Doğum öncesi kilolarDüzenli ve dengeli, üç ana ve üç ara öğün şeklinde beslenerek ve kalori azaltarak kolayca ve sağlıklı biçimde zayıflamak mümkün. Tabiî ki zayıflama hızınız metabolizmanızın ne kadar hızlı çalıştığı, yaşınızın kaç olduğu ve kaçıncı gebeliğinizi geçirdiğinizle de alakalı. Bazı kadınlar doğum sonrası çok kısa sürede doğum kilolarını verebiliyor. Bunu başaranların büyük bölümü hamilelik sırasında fazla kilo almayan, doğum uzmanının koyduğu kilo sınırını aşmayan kişilerdir. Siz de gebeliğiniz sırasında doktorun uygun gördüğü kilo miktarının üzerine çıkmaz iseniz aldığınız kiloları kolayca verebilirsiniz. Bir de gebelik öncesi kilo alan anne adayları var. Onların durumu biraz daha sıkıntılı.
  Sarkmalar için öneriler
  Hamilelik öncesi kilo alan ve bu kiloyu vermeden gebe kalan kadınların, doğum sonrası bu kiloları verme ihtimalleri daha düşük. Gebelik öncesi fazla kilolu olmayan, hamilelik esnasında fazla kilo almayan anne adayları, doğumdan sonra da diyet ve spor ile kısa sürede eski formuna kavuşacaktır. Sarkmalar için öneriler de yine gebelik öncesi selülit ve fazla kilo sorununu ortadan kaldırmaktır. Gebelikte fazla kilo alanlar da az az ama sık sık (6 öğün şeklinde) beslenerek, kalori oranını azaltarak ve elbette spor yaparak kilolarını verebilir.


  Paylaş
  Doğum sonrası neler yapılmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile kalmadan önce kilo problemi varsa eğer bu problemin halledilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde doğum sonrası bu kiloların verilişi zorlaşabilir. Doğumda alınan kilolar yine diyet ve spor ile giderilebilir.