Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan hamilelikte kanama neden olur,ve neler yapılması gerekir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  hamilelikte kanama neden olur,ve neler yapılması gerekir

  Reklam
  Hamilelik döneminde meydana gelen vajinal kanamanın bir çok sebebi olabilir.Bazen ciddi olmayan bir sebep bazen ise ciddi bir sebep kanamaya neden olabilir.Doktorunuza gitmek için bu konuda ön bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.
  Hamilelik dönemindeki vajinal kanama korkutucu olabilir.Bu her zaman ciddi bir soruna işaret olmamasına rağmen hamilelik döneminin ilk üç ayında kanaması olan kadınlar çoğunlukla sağlıklı bebeklerinin bile alınması yoluna gitmektedir.

  Kanamanın gerçek nedenleri konusunda bilgi sahibi olursanız bu konuda doktorunuzla birlikte daha sağlıklı sonuç elde edebilirsiniz.

  İlk 3 Aylık Dönemde Kanama

  Çoğu kadın hamileleliklerinin ilk 12 haftasında hafif vajinal kanama ile karşılaşırlar.İlk 3 aydaki kanamaların çoğunluna sebep:

  *Emplantasyon: Dölleme sonrasıgebeliğin ilk 10-14 günlerinde hafif bir vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz.Bu kanama uzun sürmez.Bazı kadınlar bu hafif kanamayı anlamamakta ve hamile olduklarını fark edememektedir.

  *Rahimde ki Değişiklikler: Gebe olduğunuzda rahim boynuna daha çok kan akar.Bu tür zararsız vajinal kanamalara özellikle rahimle kontak kuran cinsel ilişki sonrası tanık olursunuz.

  *Düşük : Bir Amerikan üniverstesinin araştırmasına göre hamileliklerin ortalama %15 düşük ile sonuçlanmaktadır.Vajinal kanamalar esas olarak düşüğe işarettir ama kanama sizde düşük riski olduğuna dair bir kesinlik taşımaz tek başına ve maalesef bir çok kadın vajinal kanama sonrası sağlıklı bebeklerini dahi aldırmaktadırlar.

  *Rahim Dışı Gebelik : Bazı durumlarda embriyo rahim dışında fallop borusu’na yerleşir.Buna rahim dışı gebelik denmektedir.Bu durumdaki embriyo yaşayamamakta ve tedavi olmadığı taktirde annenin hayatını tehlikeye atacak bir kanama olabilir.

  *Enfeksiyon : Bazı kanamalarda rahimde meydana gelen enfeksiyon sebebi ile olabilir.Hamileliğinizin ilk üç ayındaki her türlü vajinal kanamanızda doktorunuza danışın.1 günden fazla süren vajinal kanamalarda ise derhal doktorunuza gidin.

  Kanamalar için önlem almak mümkün mü?

  Koşulların uygun olduğu yerlerde, hamilelere her kontrollerinde ultrason yapılması gerekir. Ultrason, plasentanın yerini gösterir. Plasentanın yerinin normal olmadığı tespit edilirse; anne, dikkatli olması ve cinsel ilişkiye girmemesi için uyarılır. Eğer anne bunlara dikkat edip zorlayıcı hareketlerde bulunmazsa, bunlardan kaynaklanan kanamalar engellenir. Önceden ultrasonla tespit edilirse; plasenta previa için de önlem alınabilir. Hastaya istirahat verilir ve kanama engellenir. Ancak bebek sağlıksız olduğu için vücut bebeği atmaya çalışıyorsa; bunun için yapılacak fazla bir şey yoktur.

  Erken doğum açısından bakıldığında, hasta daha önce doğum yapmış ise bize yol gösterir;

  "Daha önce sekiz aylık doğum yaptım, hamileliğim kanamalı geçti." gibi. Bu tip problemler genellikle tekrarladığı için daha önceden önlem almak mümkündür. Hamileliğin 4, 5. aylarında ultrasonla veya alttan muayeneyle rahim ağzının kalınlığı ölçülür. Eğer rahim ağzı çok ince ve açılmaya hazırsa bu hastaların rahim ağzına dikiş konulabilir. Dikişle birlikte rahim ağzı büzülerek kapatılır ki; kanama olmasın ve erken doğum başlamasın. Eğer hasta iyi takip edilirse birçok şey zamanında fark edilip önlenebilir.

  Düşüklerde yaş ne kadar ileriyse; düşük oranı o kadar yüksektir. Ancak, kanamalı gebelik oranları aşağı yukarı aynıdır.

  (alıntı)


  Paylaş
  hamilelikte kanama neden olur,ve neler yapılması gerekir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile olunduğu halde kanama gerçekleşebilir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bazı kanamalar risk faktörü taşımazken bazıları risk göstergesi olur ve doktora gidilmesi gerekir.