Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebeliğe kaç yıl ara verilmeli Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebeliğe kaç yıl ara verilmeli

  Reklam
  Gebeliğe kaç yıl ara verilmeli


  Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen ‘Gebelik ve Emzirme Döneminde Anne ve çocuk Beslenmesi’ konulu panelde çocuğun bir aile ortamında yetiştiğini çocuğun yetişmesinde en önemli etkenin anne olduğu belirtildi.
  Annenin ailenin merkezini oluşturduğunu ve annenin anlayışlı mutlu ve sağlıklı olması durumunda bebeğin düzenli büyüyeceğini ifade edilirken düzenli beslenme olmadan anne ve çocuk sağlığının korunmasının mümkün olmayacağı kaydedildi.
  3 yıllık ara olmalı
  Anne sağlının gebelik ve emzirme döneminde sosyolojik ekolojik ve kültürel faktörlerden etkileneceği vurgulanarak şöyle denildi: “Ayrıca gebelik sayısı doğum aralığı olgunluk düzeyi sigara alkol ve ilaç gibi biyolojik faktörler de anne sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ve çocuk sağlının korunabilmesi için gebeliklerde en az 3 yıllık ara olması gerekir. Anne gebelik döneminde bebeğe zarar verecek toksik maddelerden uzak durmalı ve bulaşabilecek bölgelerde çalışmamalıdır.”
  Beslenme çok önemli
  Bunların yanı sıra annenin emzirme döneminde de sağlığı bozucu etkenleri olabildiğince azaltması gerektiği belirtildi: “Özellikle beslenme çok önemlidir. Yemekle birlikte çok çay içilmesi kan yapıcı maddelerin etkisiz hale getirerek vücuttan dışarı atılmasına yol açar. Bunun sonucu olarak da kansızlık ve sağlık bozukluğu ortaya çıkar. Ayrıca yemeklerin pişirilmesi ek besin alınması ve annenin her konuda bilgilendirilmesi de anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.”
  Gebelik ve emzirme döneminde sayılan olumsuz tüm etkenlerin başta anne olmak üzere bebeğin düzenli gelişimini tersine çevireceğine dikkat çekilerek “Sonuçta anne ölümleri yaşam süresinin kısalması emzirme verimliliğinin düşmesi sakat ya da ölü doğum gibi olumsuzluklar ortaya çıkar” denildi.

  (alıntı)


  Paylaş
  Gebeliğe kaç yıl ara verilmeli Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebeliğe kaç yıl ara verilmeli,bu konu hakkında verdiğin bilgiler için Allah razı olsun.. 3. 3
  Allahım sizden de razı olsun kardeşim,selametle kalınız.