Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte yapılması gereken egzersizler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte yapılması gereken egzersizler

  Reklam
  Hamilelikte yapılması gereken egzersizler

  Gebelik döneminde ağrılardan korunmak ve kolay doğum yapabilmek için egzersizler büyük önem taşıyor. Gebelik döneminde hangi egzersizlerin yapılması gerektiğini uzmanlar açıkladılar.

  Kadının yaşamında en çok stres yaratan durumların başında gebelik gelir. Gebelik hem psikolojik hem de fiziksel olarak kadında çok büyük değişikliklere neden olur. Bu 280 günlük dönemde yapılacak egzersizler hem açısından oldukça önemlidir.Gebelikte egzersize başlamak için genelde yapılanın aksine son 3 ayı beklemek gereksizdir. Aslında ideali gebelik planlandığında egzersizlere de başlamaktır. Bu sayede kişi kendini daha rahat hisseder ve gebelik fikrine daha kolay hazırlanabilir. Gebelik esnasında yapılan düzenli egzersiz kişinin duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur, eylem ve doğum esnasında görev yapan kas gruplarını güçlendirirgenel sağlık açısından hem de doğuma gebeliğe bağlı bazı rahatsızlıkları giderir ve halsizlik, yorgunluk şikayetlerini azaltır.
  Gebelik esnasında 3 kas grubunun çalıştırılması önemlidir. Bunlar sırt, karın ve kasık kaslarıdır.
  Karın kaslarının kuvvetlendirilmesi artan ağırlığın daha kolay taşınmasına yardımcı olur
  Pelvis kaslarının güçlenmesi doğum esnasında vajinanın daha kolay esnemesi ve dolayısı ile ileriki dönemde rahim sarkması, idrar tutamama gibi problemlerin daha az görülmesine yardımcı olur.
  Sırt kaslarının güçlendirilmesi bel ağrılarını azaltır ve duruş bozukluğu olmasını engeller.
  Gebelikte ne tür egzersizler yapılabilir?
  Geçmiş dönemlerde gebe kadınların kendilerini çok fazla yormamaları ve mümkün olduğunca istirahat etmeleri düşüncesi hakimdi. Oysa egzersiz ile istirahat birbirini tamamlayan etmenlerdir ve egzersiz yorgunluk sebebi değildir. Gebe bir kadının yapabileceği egzersizler kişinin gebelik öncesi genel sağlık durumuna ve aktivitesine bağlıdır. Gebelikte bazı sprolar şu şekildedir.
  Yürüyüş:
  Gebelik öncesi spor yapmayanlarda yürüyüş iyi bir başlangıç şeklidir.

  Koşu:
  Gebelik süresince her an koşu yapılabilir. Çok fazla terlememek ve yeterli miktarda sıvı almak önemlidir. Koşu esnasında çok fazla yorulmamak gerekir. Yüzme:
  Gebelik esnasında yapılabilecek en güzel spordur. Yüzme esnasında suyun kaldırma gücü sayesinde denge mükemmel bir şekilde sağlanır ve vücuttaki pekçok kas grubu çalıştırılmış olur.
  Dalış:
  Gebelikte önerilmez
  Tenis:
  Gebelik öncesi aktif şekilde tenis oynayanlar gebeliği tehdit eden herhangi bir anormal durum olmadıkça bu spora devam edebilirler. Gebelik ilerledikçe denge sağlamak güçleşeceğinden son dönemlerde pek önerilmez.
  Kayak:
  Yüksek süratlerde düşme tehlikesi bulunduğundan gebelik esnasında gerek su kayağı gerekse kar kayağı önerilemez. Ayrıca büyük oranda dengeye bağlı sporlar olduğundan gebeliğin ileri dönemlerinde sakıncalıdır.
  Dağcılık, trekking:
  Yüksek yerlerde oksijen konsatrasyonu azaldığından erken doğuma neden olabilir. Düşme tehlikesi yüksektir. Bu nedenle önerilmez.
  Öneriler
  Terleme ve soğuma son derece önemlidir. Egzersize yavaş yavaş başlamalı ve aynı şekilde birden bırakmak yerine yavaş yavaş sonlandırılmalıdır. Asıl önemli olan düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Uzun bir süre spora ara vermek sadece yorgunluk yaratır ne gebelik ne de genel sağlık durumu açısından önem arz etmez. Spor esnasında vücüdu çok fazla zorlamamak gerekir.
  Gerek egzersizden önce gerekse sonra bol miktarda sıvı almak gereklidir. Bu vücudun su açığı yaşamasına engel olur.
  Ağrı
  Kanama
  Baygınlık hissi
  Düzensiz kalp atımları
  Kasık ağrısı
  Yürümede güçlük
  Düşme
  Göz kararması
  gibi durumların varlığında hemen spora son verilmeli ve hekim ile temasa geçilmelidir.
  kaynak: Dr. Alper Mumcu  Paylaş
  Hamilelikte yapılması gereken egzersizler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelikte halsizlik, bulantı gibi sorunların yaşanması egzersize engel olabilir. Bu nedenle bütün vücudun çalışmasını sağlayan ve bebeğin rahatlamasını sağlayan yürüyüştür. Kısa bir süre yürümek sağlık açısından önemlidir.hamilelikte yapılması gerekenlerhareketler,  hamilelikte yapilmasi gereken egzersizler video,  hamileyken yapılması gereken hareketler