Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Lohusalıkta ve Gebelikte Oruç Tutulabilinir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Lohusalıkta ve Gebelikte Oruç Tutulabilinir mi?

  Reklam
  LOHUSALIKTA VE GEBELİKTE ORUÇ TUTULABİLİR Mİ?

  Malum ,Ağustos'ta Ramazan ayı başlıyor.İslam alemi oruç vazifelerini yerine getirecekler.Bu dönemde lohusa ve gebelerin oruç tutup tutmamalarıyla ilgili olarak,uzmanların görüşlerini alalım...

  İslam dininin gereklerinden biri olan oruç tutma olgusu gebelikte bebek ve anne
  adayına etkileri açısından bilimsel çalışmalarda çok az ele alınmıştır.

  Bunun nedeni bu tür çalışmalar yapılmasının etik kurallara aykırı olmasıdır. Konuyla ilgili yayınlanan çalışmalar daha çok, kendi isteğiyle oruç tutmaya devam etmiş kişilerden elde edilen verilere dayanmaktadır.

  Bu konuda bilimsel veriler yukarıdaki nedenlerle eksik olmasına karşın gebelikte kan şekerinin düşmeye eğilimin doğal olarak artmış olması ve büyümekte olan bebeğin ihtiyaçlarının her geçen gün artması nedeniyle gebelik ve emzirme dönemi oruç tutmak için uygun bir dönem olarak kabul edilmez.

  Özellikle yaz ayları başta olmak üzere herhangi bir zamanda oruç tutulması vücudun enerjiden yoksun kalması yanında sıvıdan da yoksun kalmasıyla anne adayında halsizlik, bayılma hissi gibi durumlara neden olacak, haftalık alınması gerekli kilo miktarı alınamayabilecek ve idrar yolu enfeksiyon riskini artacaktır.

  Hamile olduğunu bilmeden oruç tutan ve daha sonra oruç tutmaktan vazgeçen anne adaylarında bir olumsuzluk yaşanması ise beklenen bir durum değildir.

  Müslüman ülkelerinde gebelik döneminde oruç tutan birçok anne adayı vardır ve bu dönemi bir sorun yaşamadan atlatmaktadır. Ancak oruç tutulduğunda düşmüş kan şekerine bir tepki olarak oluşan yağ hücresi yıkımı ve buna bağlı kanda biriken keton adlı maddelerin bebeğe geçtiğinde onun beyinsel gelişimini nasıl etkileyeceği de tam olarak belli değildir.

  Özetle söylemek gerekirse oruç tutulması doğal bir yaşam tarzından geçici olarak uzaklaşılan bir durumdur. Erişkin ve sağlıklı bir birey bu geçici dönemi sorun yaşamadan atlatabilir. Gebelik ve emzirme dönemi ise bir hastalık durumu olmamasına karşın beslenme ve sıvı alımının istikrarlı bir şekilde düzenli sürdürülmesinin son derece önemli olduğu bir dönemdir.

  Gebelik döneminde gün içine eşit olarak dağıtılmış 4-6 öğünde beslenilmeli ve sıvı alımına dikkat edilmelidir.

  Emzirme döneminde ise özellikle bebeğin yalnızca sütle beslendiği ilk aylarda süt kalitesinin sürmesi ve bebeğin uygun kilo almaya devam edebilmesi açısından düzenli beslenme ve sıvı alımı alışkanlığının sürmesi gebelik döneminde olduğu gibi son derece önemlidir.


  (alıntı)


  Paylaş
  Lohusalıkta ve Gebelikte Oruç Tutulabilinir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik döneminde ve emziren annelerin düzenli ve iyi beslenmeleri gerekir. Bu dönemlerde oruç tutan kişiler hiç bir yan etkisini görmeden atlamışlardır. bu durum kişilerin tercihidir.lohusayken oruc tutulurmu,  lohusalıkta oruç tutulurmu,  hamilelikte oruç tutulurmu,  islamiyette hamilelikte oruç,  hamileyken oruç tutulurmu,  lohusalıkta oruç tutulur mu,  doğumdan sonra oruç tutulur mu