Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelik süresince beslenme nasıl olmalıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelik süresince beslenme nasıl olmalıdır

  Reklam
  Gebelik süresince beslenme nasıl olmalıdır


  Gebelik süresince nasıl beslenmeli, neler yenmeli; buyrun bu yazımızda öğrenelim Melek'ler.

  Çocuğun sağlıklı doğmasında annenin beslenmesinin önemi çok büyüktür.Gebelik öncesi ve gebelik sırasında yetersiz beslenen hanımlarda ölü veya erken doğum yapanlar,vücut organları arızalı olarak doğan ve doğduktan sonra hemen ölen bebeklere çok rastlanmaktadır.

  Gebe kadınlarda görülen önemli beslenme sorunlarının başında kansızlık(anemi) gelmektedir.Gebelikte demir yetersizliği anemisinin nedenleri:Gebelik dolayısı ile hemoglobin miktarının daha az artış göstermesi,kanın bağırsak parazitleri tarafından emilmesi,vücuttaki demirin bir kısmının bebek için kullanılması,daha önceden demir eksikliği yüzünden hafif anemik olunması ve bunun hamilelik sırasında ortaya çıkmasıdır.

  Gebelikten dolayı vücudun artan gereksinimlerini karşılamak için gebe kadının normal zamanlardan fazla olarak günlük yemesi gereken yiyecekler şunlardır:

  1-2 su bardağı yoğurt veya süt
  1-2 kibrit kutusu peynir
  1 porsiyon sebze veya meyve
  1 porsiyon et veya kuru baklagil

  Pekmez ve kuru meyveler gibi demirden zengin yiyecekler alınırsa demirin kullanılması kolaylaştırılır.Çay yerine taze meyve suyu ve süt içilmelidir.Doğumdan sonra ise,yukarıda verdiğimiz gıdaların tüketilmesine devam edilmelidir.
  (alıntı)


  Paylaş
  Gebelik süresince beslenme nasıl olmalıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelikte fazla yemek doğru değildir. Yeteri ve dengeli beslenmek ve anneye, bebeğine faydası dokunacak yiyecekler tüketmektir asıl önemli olan