Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan hamilelik genel bilgiler (kendimi daha sinirli ve gergin hissediyorum) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  hamilelik genel bilgiler (kendimi daha sinirli ve gergin hissediyorum)

  Reklam
  KENDİMİ DAHA SİNİRLİ VE GERGİN HİSSEDİYORUM

  Hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarında bazı psikolojik değişiklikler ortaya çıkabilir. Örneğin kişi çok neşeliyken aniden ağlama krizlerine tutulabilir. Bazı günler çok sinirliyken bazı günler sakin olabilir. Hamileikte depresyon, hassasiyet, aşırı alınganlıklar, aşırı uyuma isteği gibi şikayetler sık olarak görülür. İlk 3 ay hamilelikte adaptasyon dönemidir ve anne adayı hamileliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkar.
  Hamileliğin başlangıcında yaşanan bu sorunlar hamileliğin son haftalarında tekrar bir takım huzursuzluklarla ortaya çıkabilir. Bunun nedenleri arasında ise doğumla ile ilgili endişeler, doğum sonrası anne olmanın getirdiği tedirginlikler, bekleyen maddi ve manevi yükümlülükler gösterilmektedir.Anne adayı asabi, heyecanlı olabilir, uyku problemleri ortaya çıkabilir.
  Öneriler
  Bütün bu şikayetler geçicidir ve fazla endişe edilmemesi gerekir. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar.
  Diğer yandan baba adayı da bir takım sıkıntılarla yüzleşebilir. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konuyla ilgili bilgisi yoksa ona yardım edememenin üzüntüsünü yaşayabilir. Bu nedenle sizden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşlarınız ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.
  Ancak unutmamanız gerekir ki en doğru yardım ve yönlendirme, konunun uzmanı olan hekim ve psikologlardan alınabilir.
  (Alıntı)


  Paylaş
  hamilelik genel bilgiler (kendimi daha sinirli ve gergin hissediyorum) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamile bayanlar gebe kaldıklarında bazı ruhsal değişimler yaşamaları çok doğaldır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bu gerginlik adet öncesi yaşanan sıkıntı ve gerginliğe benzemektedir.kendimi hamile hissediyorum,  kendimi hamile gibi hissediyorum,  hamile gibi hissediyorum,  kendimi gebe hissediyorum,  hamilelikde kendimi cok gergin hissediyoru