Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelİkte alinan kİlolar nereye gİdİyor ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelİkte alinan kİlolar nereye gİdİyor ?

  Reklam
  Büyümekte olan cenin, gebelik sırasında aldığınız kiloların yarısından azından sorumludur. Kilo alma, vücudunuzdaki dokularda, sıvılarda ve vücut yağı depolarında oluşan değişikliklerin sonucu olarak da meydana gelir.

  Gebelikte alınan kiloların bileşimi
  Kilo alımının büyük kısmı son iki 3 aylık dönemde meydana gelir. Kadınların çoğu birinci 3 aylık dönemde 1-2 kg alır; ondan sonra haftada yaklaşık olarak 400 g’ lık kararlı bir artışla 20’nci haftada yaklaşık 4.5 kg, 30’uncu haftada yaklaşık 8.5 kg ve doğum zamanında yaklaşık 12.5 kg alınmış olur.

  Ortalama 14.5 kilo alınan gebeliklerde;
  Kan:1.5 kilo
  Meme:1 kilo
  Uterus:1 kilo
  Fetus:3.5 kilo
  Plesenta:1 kilo
  Amniotik sıvı:1 kilo
  Yağ,protein,vs:3.5 kilo
  Su:2 kilo

  Bebeğim geldikten sonra bütün bu kiloları nasıl vereceğim?
  Fazla kiloların doğumdan sonra yerleşeceği korkusuyla, gebelik sırasında aldığınız kilolardan dolayı endişeye kapılabilirsiniz. Ne var ki, bu konuda yapılan çalışmalar, doğumdan hemen sonra ortalama yaklaşık 4 kg’ ın kaldığını ve bebeğinizin doğumundan 6 hafta sonra yalnızca 2 kg fazlanızın olduğunu gösteriyor.

  Sağlık profesyonelinizin kilo almayla ilgili önerilerini izlerseniz, aldığınız bütün kiloları 8 ay içinde sağlıklı verme şansınız vardır


  Paylaş
  Gebelİkte alinan kİlolar nereye gİdİyor ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Inanın esila kardeşim,ben sadece 15 kilo almışım ve doğumdan sonra eski halime döndüm.ve kiloların bende kalmasını çok istiyordum.çünkü zaten kilo almak istiyorum.bebeğim 4 kilo doğdu ve ben yine aynı.bu bilgileri bu kadar ayrıntılı bilmiyordum paylaştığınız için teşekkür ederim allahım razı olsun.