Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelikte Kafein Kullanımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte Kafein Kullanımı

  Reklam
  Kafein gebelik döneminde uzak durulması gereken bir maddedir. Kahve, çay ve kola gibi kafein içeren ürünlerin tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Birçok araştırma gebelik döneminde kafein kullananlarda kullanmayanlara göre daha yüksek oranda doğum defektlerinin görüldüğünü göstermiştir. Gebelik döneminde kafeinin metabolizması değişir, yarılanma ömrü yani vücuttan atılma süresi uzar.

  Eğer kahve ya da diğer kafeinli içecekler fazla tüketiliyorsa, gebelik öncesinde bunların kademeli şekilde azaltılması gerekir. Gebelik öncesi dönemden itibaren kola ve bitki çaylarından da uzak durulması faydalıdır. Bazı hayvan deneylerinde kafeinsiz kahvenin bebeğin gelişimine olumsuz etkisinin olabileceği gösterilmiştir. Araştırmalara göre dekafeinizasyon işleminde kullanılan bazı kimyasalların gelişim geriliğine neden olabileceği düşünülmektedir.


  Kaynak: www.fertijin.com.tr


  Paylaş
  Gebelikte Kafein Kullanımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun bilgiler için.. 3. 3
  Teşekkür ederim esila kardeşim,bende kahveyi çok seven bir insanım ama,hamileliğim süresince içmedim.ve şu anda bebeğime anne sütü veriyorum yine içmiyorum.verdiğiniz bilgiler anne adayları ve anneler için çok önemli.paylaşım için allahım razı olsun sağolun..