Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelİkte soĞuk alginliĞi ve grİp Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelİkte soĞuk alginliĞi ve grİp

  Reklam


  Gebelik döneminde hafif bir soğuk algınlığına yakalanmak büyük bir olasılıkla bebeğinize zarar vermeyecektir.Grip virüsünün bebeğe geçmesi ise sık rastlanan bir durum değildir.
  Ama bu hafif rahatsızlıkların daha ağır bir hastalığa (zatürree, bronşit...) çevirmemesi için tedbir almanız gerekecektir.Özellikle grip gebelik döneminde önemsenmesi gereken bir hastalıktır.

  -Doktor tavsiyesi olmadan aspirin dahi kullanmayın.

  -Rahatsızlığı hissettiğniz anda hemen yatağa yatıp dinlenin.

  -Nefes almakta güçlük çekiyorsanız başınızı yastıkla destekleyin.Burun tıkanıklıkları için tuzlu su kullanabilirsiniz.

  -Aç kalmamaya kesinlikle özen gösterin.

  -Bol miktarda sıvı alın.

  -Ateşiniz varsa soğuk duş yapabilirsiniz.Hasta olduğunuz için sıkı giyinmeniz gerektiğini düşünmeyin,mümkün olduğunca az giyinin.(39 derece ve üstü ateşte derhal doktorunuza başvurun)

  -Boğaz ağrıları için gargara yapabilirsiniz.

  -Durumunuz ağırlaşırsa ya da gebeliğin son 3 ayında iseniz hemen doktorunuza başvurun.

  Gebelikte gribal enfeksiyonları önlemek için doktor tavsiyesiyle grip aşısı uygulanabilir. (Birinci trimester sonu aşı uygulanması için en uygun zamandır.)  Paylaş
  Gebelİkte soĞuk alginliĞi ve grİp Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  esila kardeşim bunlar çok önemli.ben doğuma 15 gün kala maalesef grip olmuştum.ve çok korktum.allahtan grip çok fazla değildi.doktorumada söyledim.ama bu bilgileri öğrenmem çok iyi oldu.gerçekten hamile olan bir kadın kendisine çok dikkat etmeli.allahım herkese hayırlı sağlıklı bebekler nasip eylesin. Amin.paylaşım için çok teşekkür ederim.