Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelİkte sunİ tatlandirici kullanimi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelİkte sunİ tatlandirici kullanimi

  Reklam  Günümüzde Nutrasweet (aspartam) veya diğer suni tatlandırıcı maddeleri içeren birçok diyet gıda maddesi yaygın olarak tüketilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı gebe olmayan kişilerde güvenlidir. Gebelik sırasında suni tatlandırıcıların kullanımı ile ilgili çok fazla çalışma yoktur. Gebelik döneminde suni tatlandırıcılar ve bunları içeren ürünlerin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi önerilir.

  Aspartam vücutta metabolize edildiğinde metanol, aspartik asit ve fenil alanin adı verilen maddeler ortaya çıkar . Bunlardan aspartik asit plasentayı geçemez, metanol de çok düşük düzeyde olduğu için zararlı değildir. Bir aminoasit olan fenil alanin ise FKU (fenilketonüri) hastalığı olan kişilere zararlıdır. Çocukluk döneminde diyet ile tedavi edilebilen bu durum erişkin kadınlarda gebelik döneminde göz önünde bulundurulmazsa bebeğe zarar verebilir. Bu madde sinir sistemine zarar vererek ağır zihinsel geriliğe neden olabilir. FKU hastalığı olan gebeler aspartam içeren ürünleri kullanmaktan kesinlikle kaçınmalıdır.

  Katkı Maddeleri
  Birçok hazır gıdanın tazeliğinin korunabilmesi için nitrat içeren katkı maddeleri kullanılır. Gebelik döneminde bu ürünlerin tüketilmemesi önerilir. Bunun yanında taze meyve ve sebzelerin de üretim sırasında kullanılan böcek ilaçları ve gübrelerin içerdiği kimyasallardan arınabilmeleri için yenmeden önce çok iyi yıkanması gerekir.  Paylaş
  Gebelİkte sunİ tatlandirici kullanimi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Suni tatlandırıcılar, gebe olmayan kişilerde diyet kullananlara tavsiye edilir. Hamilelikte kullanılması sakıncalıdır. Bebekte oluşacak yan etkilere neden olmaktadır. Bebekte sinir sistemine neden olarak zeka geriliğine neden olmaktadır.