Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelikte Seyahat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte Seyahat

  Reklam
  Araba veya otobüsle seyahat
  -Mutlaka emniyet kemeri takın.Emniyet kemerinin hafif baskıları bebeğinizi rahatsız etmez. Aksine, emniyet kemerinin takılmamasından kaynaklanan çarpmalar çok daha tehlikelidir.
  -6 saatten uzun yolculuklara çıkmayın.
  -Yolculuk boyunca sık sık mola verin ve molalarda yürüyüş yapın.(Hareketsizlik kan dolaşımını yavaşlatabilir, buna bağlı olarak toplardamarlarda özellikle varisi olanlarda damar içi tıkanmalar olabilir.)
  -Bol bol sıvı tüketin.(Hem hareketsizlikten hem de sıvı alımının azlığından dolayı kabızlık gelişebilir)
  -Yolculuk sırasında ayaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın.(Ayaklarınızın aşağıda kalmasından dolayı ayaklarda şişlikler oluşabilir.)
  -Belinize destek yastığı koyun.
  -Bulantı olasılığına karşı tuzlu yiyecekleri tercih edin. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.(Doktorunuzun tavsiye ettiği bir bulantı ilacı alabilirsiniz.)
  -Otobüsle seyahat ediyorsanız,tuvalete yakın koltukları tercih edin.


  Uçakla seyahat
  -Türk Hava Yolları gebeliğin yedinci ayından sonra uçak yolculuğu yapacağınıza dair bir doktor raporu istemektedir. Yedinci aydan önce istisnalar dışında uçuşunuz için bir engel yoktur.
  -Basıçsız kabinleri olan küçük uçaklarla seyahat etmeyin.(Kabin basıncı değişiklikleri ve hava boşluklarıyla ilgili sarsıntılar erken doğum riski doğurabilir ya da var olan bir riskiniz varsa artırabilir.)
  -En az 2 saatte bir yerinizden kalkıp yürüyün ya da hafif bacak hareketleri yapın.
  -Bol sıvı alın.

  BU ÖNERİLER NORMAL SEYREDEN GEBELİKLER İÇİN GEÇERLİDİR,SORUNLU BİR GEBELİK DÖNEMİ GEÇİRİYORSANIZ,YOLCULUK İÇİN DOKTORUNUZA DANIŞIN.

  Paylaş
  Gebelikte Seyahat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik döneminde yapılan uzun yolculuklar hamile bayanları rahatsız edebilir. Bu nedenle özellikle yedinci aydan itibaren mecbur kalmadıkçauzun yolculuklara çıkmayı tercih etmemeli.