Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Egzersiz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Egzersiz

  Reklam
  Hamilelikte Egzersiz

  gebelikte pilates - gebelik yogası - gebelikte egzersizler - gebelikte esneklik

  Pilates veya gebelik yogasın, esneklik, solunum kontrolü ve gevşeme sağladığı gibi gebeyi yormadan yapılacak güvenilir egzersizlerden olduğu belirtildi.

  Pilates veya gebelik yogasın, esneklik, solunum kontrolü ve gevşeme sağladığı gibi gebeyi yormadan yapılacak güvenilir egzersizlerden olduğu belirtildi.


  Gebelikteki Egzersizin Yararları

  -Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler
  -Anne adayının kilo kontrolünü sağlar, dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur, -Doğum için gereken kas aktivitesini destekler.
  -Gebelikte egzersiz doğumu kısaltıp kolaylaştırdığı gibi, bebeğin sağlığı için de yararlıdır.
  -Doğum sancılarını küçümsenmeyecek biçimde azaltır
  -Sağlığa olduğu kadar güzelliğe de hizmet eder. Kan dolaşımını düzenleyerek cildin beslenmesini sağlar, duruşu düzeltir, vücudunuzu tanımanızı öğretir ve dolayısıyla korkuyu kaldırarak, insanın kendine güvenini sağlar.

  Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Fizyoterapist Menekşe Cengiz,Hamilelik egzersizlikleri ile ilgili şöyle konuştu:''Egzersize başlamadan önce fizyoterapistinize ve doktorunuza danışın. Haftanın belirli günlerinde, 30 dakika veya daha uzun süreyle egzersiz yapın. Temas sporlarına, düşme ve abdominal travma (karın travması) riski yüksek olan aktivitelere son verin. Su altı sporları yapmayın. Vücut iç ısısının 38 derece altında seyretmesini hedefleyerek egzersiz süresini ve şiddetini fizyoterapistinizin önerileri doğrultusunda bu düzeyden ileriye götürmeyin.

  Düşük şiddetteki egzersizleri tercih edin. Kas iskelet sistemine binen stresi azaltmak için ayağınızı destekleyen uygun ayakkabılar giyin. Su kaybını önlemek için uygun miktarda sıvı alın, sıcak ve nemli ortamlarda ya da ateşiniz varken egzersiz yapmayın. Isınma ve soğuma için en az 5 dakika vakit ayırın. İlerleyici germe egzersizlerini kullanmayın.''  Paylaş
  Hamilelikte Egzersiz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Egzersiz, pilates ve yoga gibi egzersizlerin hamile olmayanlarda olduğu hamile olanlara da bir çok faydası vardır. Hamilelik sıkıntılı bir süreçtir. Annenin rahatlaması ve gevşemesi için bu tür egzersizleri yapması hem stresi varsa stresten uzaklaşır hem de rahatlamasını sağlamaktadır.