Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı

  Reklam
  Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı

  Hamilelikte Ağız Sağlığı - Hamilelikte Diş Sorunları - Hamilelikte Diş Eti Sorunları


  Hamilelik döneminde hormonal dengenin değişmesi dişeti sağlığını doğrudan etkiler. Kızarıklık şişlik ve kanamayla kendini gösteren bu durum , ağız bakımına özen gösterilmezse, daha kötü bir hal alıp, hamilelik gingivitisi dediğimiz bir dişeti hastalığına dönüşür. Anne adayının beslenmesine dikkat etmeyip , fazla abur cubur yemesi, özellikle şekerli ve nişastalı besinlerin tüketilmesi , zaten hassas olan ağız ortamında , bir de diş çürüklerinin oluşması için ideal bir zemin hazırlar. Ki bu tür bir beslenmenin ne anneye, ne bebeğe hiçbir faydası olmayacağı gibi , annenin gereksiz bir şekilde fazla kilo almasıyla sonuçlanır.


  Hamilelik süresince beslenme bebeğin gelişimini doğrudan etkiler. C,D,A vitaminler, fosfor,kalsyum ve protein yeterli miktarda alındığında doğacak çocuğun dişlerinin sağlam olmasını sağlar. Bu sayede , anne de , hem kendi sağlığının hem ağız sağlığını koruyabilir. Bunların yanı sıra düzenli olarak dişlerin fırçalanması , düzenli olarak dişhekimi kontrolünde olunması, diştaşı temizliğinin ihmal edilmemesi çok önemlidir.


  Düzenli dişhekimi kontrolünde olan bir annenin, hamileliği boyunca diş problemi yaşaması çok zordur. Hatta anne adayı hamileliğe karar verdiğinde , dişhekimine kontrole gitmeli, ağız sağlığının yerinde olduğundan emin olmalıdır. Hamilelik sırasında meydana gelebilecek herhangi bir problem durumunda , hekim bebeğe zarar ververmeyecek şekilde , fazla komplike tedavilere girmeden , gerekli müdaheleleri yapabilir.Ancak özellikle hamileliğin ilk 3 ve son 3 ayında, kadın doğum uzmanından onay almadan ilaç kullanılmamalı, hamilelik boyunca röntgen çekilmesinden kaçınılmalıdır


  Dt. Ceyda Uysal Diş Hekimliği  Paylaş
  Hamilelikte Ağız Ve Diş Sağlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamilelik döneminde annenin aldığı vitamin ve proteinlerden beslenen bebek annenin vücudundaki bazı vitaminleri alması ile annede diş sorunları görülebilir. Bunun için yeteri miktarda vitamin alımına dikkat edilmesi gerekir.