Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Gebelikte Zehirlenme Tehlikesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gebelikte Zehirlenme Tehlikesi

  Reklam
  Gebelikte Zehirlenme Tehlikesi

  Gebeliteki Zehirlenmeler - Gebelikteki Zehirlenmeler Hakkında - Pre-eklampsi Nedir - Pre-eklampsi Kimlerde Görülür


  Gıda zehirlenmesine benzemez...
  Gebelik zehirlenmesi aslında bildiğimiz türden bir zehirlenme değildir. Asıl adı “pre-eklampsi” olan bu durum dilimize gebelik zehirlenmesi olarak geçmiştir.

  Milliyet'te de yer alan habere göre, eklampsi “kasılma” anlamına gelmektedir. Bu kasılmalar sara nöbeti benzeri bir şekilde görülür ve gebelikte geçirilen türün adıdır. Pre-eklampsi ise bu dönemin öncesidir. Yani gebelik zehirlenmesi eklampsi şeklinde seyreden bir hastalığın hemen öncesindeki durumdur.

  Gebelik zehirlenmesi idrar yollarıyla protein yani albümin kaybı, yüksek tansiyon ve ödemlerle seyreden bir hastalıktır. Anne adayı ve bebek ciddi anlamda zehirlenebilir.

  Bu hastalık gebelikte ortaya çıkar ve ciddi sonuçlar da doğurabilir.

  Kimlerde görülür?

  Gebelik zehirlenmesinin 2 tane tipi vardır: birinci doğuma yakın tipi, ikincisi ise 30. haftanın öncesinde görülen tipidir. Doğuma yakın olan %6 anne adayında görülür ve belirtisiz seyreder.

  Risk grubu:

  — Özellikle ilk doğumu yapacak olan 18 yaş altı veya 37 yaş üstü kadınlar
  — Çoğul gebelikler
  — Kilolu hamileler veya hamilelik esnasında fazla kilo alanlar
  — Yumurtlama sorunu olanlar

  30. haftadan önce ortaya çıkan ise daha ciddidir ve hayati tehlikesi vardır. Çoğunlukla erken doğumla sonuçlandırılır.  Paylaş
  Gebelikte Zehirlenme Tehlikesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik zehirlenmesi erken teşhisi söz konusu iken erken teşhis edilmediği sürece anne ve bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. İdrar yolları ile protein kaybıyla gerçekleşen zehirlenme türüdür.