Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte Kahve İçmek Zararlımıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte Kahve İçmek Zararlımıdır

  Reklam
  Hamilelikte Kahve İçmek Zararlımıdır

  hamilelikte beslenme - sağlıklı beslenme ve gebelik - hamilelere zararlı içecekler - kahve zararlımıdır - gebeler kahve içebilirmi - kahve gebeye zararlımıdır

  Hamilelikte anne adayı ve bebeğin sağlığı için düzenli beslenme şart ancak hamilelik öncesi edinilmiş alışkanlıklar bazen anne adaylarını zor durumda bırakabiliyor. Kahve tiryakiliği ise bu alışkanlıkların başında geliyor.

  Türk kahvesinin bir fincanında 60 mg kafein bulunduğuna dikkat çeken Diyetisyen Perihan Çiçek, fazla kafeinin zararlarını şöyle özetliyor:

  “Yapılan araştırmalar hamilelik sırasında günde 300-400 mg'dan daha az alınan kafeinin anne adayı ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı düşünülmektedir. Fazlasının ise düşüğe dahi neden olabildiği bilinmektedir. Bu nedenle hamile olmanız kahve içmekten tamamen vazgeçmeniz anlamına gelmez. Eğer anne adayı Türk kahvesi tiryakisi ise günde 1-2 fincan kahve kullanabilir.”

  Hamilelerin Beslenmesinde Olması Gerekenler

  Hamilelikte artan ihtiyaçlara göre beslenme düzeninin de değişeceğini söyleyen Çiçek, ideal bir beslenme listesinde şunların olması gerektiğini vurguluyor:

  • Tahıl grubundan (ekmek, makarna, bulgur); posa, B grubu vitaminler ve kalsiyum ihtiyacı için önemlidir.

  • Et, kurubaklagiller, yumurta ve peynir; protein, B12 vitamini, selenyum, çinko, demir içeriği açısından önemlidir.

  • Balık; omega 3, D ve A vitamini, selenyum, iyot ve fosfor açısından önemlidir.

  • Süt, yoğurt ve ayran kalsiyum kaynağıdır.

  • Ceviz, badem, kurubaklagiller, tahıl ürünleri; folik asit açısından zengindir.

  • Kırmızı et, kuru baklagiller, kabuklu yemişler demir açısından değerlidir.  Paylaş
  Hamilelikte Kahve İçmek Zararlımıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Fazla kafein alımı hamile olmayan bayanlar için bile sakıncası varken anne karnında hassas olan ve gelişmekte olan bebeğin etkilenmesi daha büyük bir olasılık söz konusudur.hamileler türk kahvesi içebilirmi,  hamileler kahve içebilirmi,  emziren anneler türk kahvesi içebilirmi,  emziren anne türk kahvesi içebilirmi,  hamile kadın kahve içebilirmi,  hamileler kahve içermi,  hamile kadın türk kahvesi içebilirmi