Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte İdeal Beslenme Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte İdeal Beslenme

  Reklam
  Hamilelikte İdeal Beslenme

  gebelik beslenme menüsü - sağlıklı beslenme - hamilelikte beslenme nasıl olmalı - sağlıklı gebelik

  Anne adayının beslenmesi ile bebeğin sağlığının doğru orantılı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İşte size ve bebeğinize Prof.Dr. Hakan Şatıroğlu’ndan detaylı bir beslenme çizelgesi.

  Sabah Menüsü

  1 bardak süt,
  1 yumurta,
  1 dilim peynir,
  1 dilim ekmek,
  1 domates, 1 salatalık, maydanoz, yeşil biber, dereotu.

  Öğle Menüsü

  1 Porsiyon etli kurubaklagil yemeği
  1 porsiyon pilav veya makarna
  1 bardak ayran
  1 porsiyon salata
  1 orta dilim ekmek,1 adet meyve.

  Akşam Menüsü

  1 porsiyon et, balık, tavuk
  1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
  1 bardak ayran,
  1 porsiyon salata, 1orta dilim ekmek.

  Dikkat Edilecek Noktalar

  - Çay, kahve gibi içeceklerin tüketimini azaltıp; ayran, süt ve meyve sularını tercih edin. Her öğünde mutlaka C vitamini içeren besinlerden yiyin.

  - Sebze, meyve ve kurubaklagilleri iyice yıkamadan tüketmeyin. Sebzelerin, makarnanın haşlama sularını dökmeyin, ya suyunu çektirerek pişirin ya da sularını çorbalarda kullanın. Sigara, alkol kullanmayın, sigara dumanına maruz kalmayın.

  - Yemeklerde iyotlu tuz kullanın. Tansiyon yüksekliklerinde yemekleri tuzsuz pişirin. Hazır gıdalardan kaçınıp doğal besinler tüketin. Hazır içecekler, hazır çorbalar ve mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyin. Et, balık, tavuk, kurubaklagil tüketimini birer gün ara ile yaparak tek düzelikten kurtulup bıkkınlık yaratmadan doğru beslenin.

  - Süt içemiyorsanız yoğurt veya ayran tüketin. Peynir yerine çökelek tüketebilirsiniz. Yağda kızarmış hamur tatlıları yerine, meyve veya sütlü tatlıları tercih edin.  Paylaş
  Hamilelikte İdeal Beslenme Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamileliğin normal bir seyir izlenmesi için doktorun vereceği reçeteye uymak gerekir. Çünkü hamilelikte anneler sürekli aşerir. Fazla yenen yemeklerin hepsi bebeğe değil anneye kilo olarak geçer. Bebek sadece besleneceği kadar vitaminini alır.