Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Doğum yapmayı kolaylaştıran nefes egzersizleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğum yapmayı kolaylaştıran nefes egzersizleri

  Reklam
  Doğum yapmayı kolaylaştıran nefes egzersizleri
  Rahat bir doğum için ve doğumun kolay olması için, siz sevgili hamiş melek’lerimize nefes egzersizleri hakkında bilgiler sunmak istiyoruz bu yazıda.


  Gebelik sırasında nefes darlığı en sık rastlanan şikayetlerden biri. Bu dönemde aylar geçtikçe rahmin büyümesine bağlı olarak karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası yukarıya doğru itilir ve göğüs boşluğu sıkışır. Bu nedenle birçok anne adayı yürüdükçe, hatta oturduğu yerde nefes nefese kalır, sık sık nefes darlığı problemi yaşar. Gebelikte nefes egzersizlerinin önemi tam bu noktada kendini gösteriyor. Memorial Hastanesi’nden Solunum Fizyoterapisti Dr. Seniha Avcıl Uğurlu, gebelik döneminde yapılan nefes egzersizlerinin faydalarını anlattı.
  Nefes egzersizleri sırt ağrılarını azaltıyor

  Gebelikte, uterusun büyümesi ve vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak vücudun duruşu değişir. Vücut duruşundaki değişiklik bel ve sırt ağrılarına neden olur. Bu nedenle:
  * Gebelikte ortaya çıkan duruş bozukluklarını gidermek,
  * Sırt ağrılarını azaltmak,
  * Doğum sırasında gerekli soluma ve gevşemeyi öğrenmek,
  * Karın ve perine kaslarının elastikiyet ve kuvvetini artırmak,
  * Ruhsal olarak doğuma hazırlanmak,
  * Doğumu kolaylaştırmak amacıyla, gebelikte egzersiz yapılmalıdır.

  Hamileliğin 3. ayından itibaren egzersize başlanmalıdır
  İlk üç aydan sonra nefes ve gevşeme egzersiz programına başlanmalıdır. Uygulama günde bir kez olmalı ve doğuma kadar devam edilmeli.
  Her kadın psikolojik ve fiziksel açıdan farklıdır. Bu nedenle her gebe bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmeli ve egzersiz programı planlanmalıdır.

  Doğum öncesi yapılan egzersizler
  * Solunum Egzersizleri
  * Derin karın solunumu
  * Derin göğüs solunumu
  * Gırtlak solunumu
  * Sırt ve bel ağrılarını azaltmak için yapılan hevşeme egzersizleri

  Nefes egzersizlerinin yararları
  Nefes egzersizleri, hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik problemlerini en aza indirir. Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından korur. Hamilenin duruşunu düzeltir. Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır. Gerginliği ve stresi azaltır. Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı artırır. Anne adayının enerjisini artırır, dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır. Solunum egzersizleri hamilelik süresinde anne adayını bedensel ve ruhsal açıdan rahatlatır. Özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalmasını sağlayarak stressiz bir doğum gerçekleşmesine yardımcı olur.


  Paylaş
  Doğum yapmayı kolaylaştıran nefes egzersizleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nefes egzersizleri ile hamilelerin özellikle son aylarda şikayet etmiş oldukları nefes problemleri ve hamilelik belirtilerini en aza indiren ve doğumu kolaylaştıran basit etkili egzersizlerdir.