Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Hamilelikte (Gebelik) Döneminde nefes darlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hamilelikte (Gebelik) Döneminde nefes darlığı

  Reklam
  Hamilelikte (Gebelik) Döneminde nefes darlığı
  Nefes darlığı hamilelik döneminde en sık karşılaşılan yakınmalardan birisidir. Özellikle hamileleiğin son dönemlerine doğru nefes darlığı sorunu yaşanabilir. Bu durumun temel nedeni büyüyen rahimin karın ve göğüs boşluklarını birbirinden ayıran diyafram kasını yukarı doğru itmesidir. Ayrıca gebelik sırasında vücudunuzun oksijen gereksinimi daha da artacağından daha hızlı ve sık nefes almaya başlarsınız. Nefes darlığı ya da çok kolayca nefes nefese kalma çoğu zaman hafif bir fiziksel aktivite ile bile ortaya çıkabilir.Birkaç basamak merdiven çıktığınızda bile nefes nefese kalabilirsiniz. Bu durum zararsızdır ve bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Birden fazla bebek bekleyen yani çoğul gebeliği olan anne adaylarında durum daha erken ortaya çıkabilir ve tek bebek bekleyen anne adaylarına göre daha şiddetli olabilir. benzer şekilde anemisi olan yani kansızlık sorunu yaşayan anne adaylarında da nefes darlığı daha erken ortaya çıkıp daha şiddetli seyredebilir.
  Çoğu zaman gebeliğin son birkaç haftası içinde bebek aşağıya doğru indiğinde nefes alıp vermede bir rahatlama yaşanır. Bu rahatlama özellikle ilk kez hamilelik yaşayanlarda belirgindir.http://www.kadinca.net
  Daha önceden bilinen bir solunum sistemi hastalığınız varsa, nefes darlığının yanı sıra göğüs ağrısı, şiddetli çarpıntı, ellerde ve ayaklarda uyuşma gibi ek yakınmalara varsa böyle bir durumda doktorunuzun görüşünü almanız yararlı olabilir.


  Paylaş
  Hamilelikte (Gebelik) Döneminde nefes darlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özellikle hamileliğin son dönemlerinde bebek büyüdüğü için ve karnı kapladığı için nefes alan kısmın zorlanmasına neden olabilir. Çoğu anne adaylarında nefes darlığı konusunda sıkıntı çekebilir. Bu durum bebeğin aşağı inmesinden kaynaklanmaktadır.