Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Anne Karnında Hareket Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anne Karnında Hareket

  Reklam
  Anne Karnında Hareket  Anneleri en fazla endişelendiren konu bebeklerinin iyi ve sağlıklı olup olmadığıdır. Karın duvarında rahimin içini gösteren bir pencere olabilseydi bu endişelerin çoğu yersiz olurdu. Ancak ne yazık ki böyle bir olanak yok.


  Bebeğinizin içeride keyfinin yerinde olup olmadığı konusunda fikir verebilecek son derece basit bir yöntem var. Bebeğin hareketlerini takip etmek ve saymaktır. Bu yöntem hem çok kolay hem herkes tarafından her yerde yapılabilir hem de ücretsizdir.

  Hamileliğin son 3 aylık dönemine girdiğinizde, gün içerisinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak, onun karnınızda iyi olduğunu göstermesi açısından önemli ipucu verebilir.

  Bunun için ideal olan genelde en çok aktif olduğunu bildiğiniz günün hemen hemen aynı saatlerde sayma işlemini yapmaktır. Bu işlemi yemek sonrasında yapmak daha avantajlıdır. 28-30. haftadan önce bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek bir anlamı yoktur.

  Anne karnında bebek hareketi saymada değişik yöntemler vardır. En sık kullanılan yöntem oturur ya da sol yana yatmış pozisyonda iken hareketleri saymaktır. Vücut hareketi, seyirme, tekme gibi tüm hissedilebilen hareketler geçerlidir. Eğer bebeğiniz bu şekilde saatte 4-5 hareket yapıyorsa ya da 2 saat içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı 10 civarındaysa sorun yoktur.

  Eğer bebeğinizin hareketleri azalmış gibi görünüyorsa kalkıp 5-10 dakika yürüyün, meyve suyu, tatlı, çikolata gibi bir şeyler atıştırın, 2-3 bardak su için ve yeniden deneyin. Eğer hareketler hala düzelmemiş ise doktorunuza bilgi verin.

  Özellikle gebeliğin son dönemlerinde hareket sayılarında belirgin bir azalma fark ederseniz ve 2 saat içinde hissettiğiniz hareket sayısı 10’dan az ise doktorunuza bilgi vermeniz ve gerekirse bebeğin kalp atışlarının NST adı verilen yöntem ile monitörize edilmesi gerekebilir.

  Eğer bebeğinizin öğrendiğiniz ve alışkın olduğunuz hareket düzeninde belirgin bir değişim yoksa çok büyük bir olasılıkla bebeğinizin keyfi yerindedir.  Paylaş
  Anne Karnında Hareket Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hamileliğin son üç ayından itibaren bebeğin hareketlerini sayarak sağlığının yerinde olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak mümkün. Eğer hareketleri onun altında ise annenin yürümesi veya bir şeyler atıştırması gerekir hala düzelmediyse doktora başvurması gerekir. 3. 3
  Bebek hamileliğin son üç ayından itibaren hareket etmeye başlar. Bebeğin sağlığı konusunda endişe eden anne ve babalar sürekli doktora gitmelerine gerek kalmadan bebeğin hareketlerini sayarak öğrenebilirler.