Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Bebek Gelişim Aşaması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebek Gelişim Aşaması

  Reklam
  Bebek Gelişim Aşaması


  Çocuğun gelişmesi bir sürekliliktir. Konsepsiyon (gebe kalma) anı, o andan olgunluk yaşına gelinceye dek, diğer bütün canlılardan çok daha yavaş olarak gelişecek bir organizmanın genetik yapısını yıllarca ve bir defada, kesinlikle belirleyecektir.


  O anda milyonların içinden bir tek spermatozoid çocuğun cinsiyetini tayin edeceği gibi, genetik yapısının diğer özelliklerini de bir başka spermatozoidden çok farklı olarak biçimleyecektir.

  Yine o andan itibaren bütün gizli güçler bu aşılanmış yumurtanın içindedir ve beslenmesi için gerekli besini aldığı sürece hızla gelişecektir.

  Elbette ki bu, ilerde nasıl bir birey olacağı o andan itibaren belirlenmiş demek değildir; çünkü kişiliğinin gelişmesinde dış etkenlerin büyük rolü olacaktır. Ancak fizik hatları, biyolojik bir kusuru olup olmaması, boyunun uzunluğu belirlenecektir.

  Anne karnında göz rengi, burun biçimi kesin olarak, boyunun uzunluğu gibi diğer bazı özellikler ise göreli olarak belli olur. Bebeğin annne karnında iken beslenme durumu daha sonraki fizik gelişmesini etkileyebilmektedir.

  Dölyatağı içindeki ilk üç aylık döneme embriyon dönemi denir. Bu süre içinde hücreler hızla çoğalır ve bedenin elemanları yavaş yavaş biçim almaya başlarlar. Üç aylık embriyonun boyu dokuz santim, ağırlığı 40 gramdır; vücudu, kolu, bacağı, iç organları ve yüzü belirir.

  Gebeliğin üçüncü ayından doğuma kadar geçen süre boyunca dölyatağı içindeki bebek fetüs adını alır. Daha büyüyecek, şişmanlayacak, doğumda ağırlığı 3 kilo 300 gram, boyu 50 santime ulaşacaktır. Bu dönemde iki önemli süreç söz konusudur.

  İç organlar gelişimlerini tamamlayıp, gebeliğin altında ayına doğru işlevlerini yerine getirir hale gelmeye başlayacaklardır. Daha da önemlisi, sinir sistemi inanılmaz bir olgunlaşma süreci içine girecektir.

  Bu süreç, çocuk iki yaşına geldiğinde, birinci aşamayı tamamlayıp, 13-14 yaşlarında son bulacaktır. Sinir sisteminin olgunlaşma süreci bireyin bütün gelişmesinden sorumludur.

  İlk adımını ne zaman atacağını veya liseyi ne zaman bitireceğini o tayin ettiği gibi, gelecekteki bütün kumanda ve düzenleme mekanizması, dış dünya ile ilişkiler, organizmanın içinden veya dışından gelebilecek bütün bilgilerin kayıt, çözümleme ve depolama işlemleri de onun yönetimindedir.

  Karnınızdaki bebeğin hareket ettiğini ilk kez dördüncü ya da beşinci ayda duyarsınız, ama o ikinci aydan beri hareket etmektedir.

  Altıncı aydan itibaren fetüs yaşayabilir hale gelmiştir. Bir başka deyişle, 1300-1400 gramlık erken doğmuş bir bebek olarak yaşatılabilmesi mümkündür. Bu konuda büyük teknik ilerlemeler olmuştur. Ama elbette ki zamanında doğum yapmak en iyisidir.

  Son yıllarda yeni doğmuş bebekler konusunda, uzmanlaşmış doktorların ve pediatrların yaptıkları araştırmalar özellikle dört ve beşinci aydan itibaren annenin sağlığının ve iyi yaşam koşullarının erken doğuma engel olma konusunda önemli rol oynadığını ortaya koymuştur.

  Demek oluyor ki, gerekli önlemleri alın, yorgunluktan kaçının, sigaradan uzak durun ve gebeliğiniz boyunca kendinize iyi bakın. Gebelik 266 günde tamamlanır. Birkaç gün önce ya da sonra, bazı kimyasal ve hormonal değişikliklerin eşliğinde gebelik sona erer ve doğum başlar.

  İlk iki ay boyunca bebek yeni doğan olarak adlandırılır; henüz eksiklikleri vardır; hücrelerin işlevlerini denetleyen enzimler daha yeterince olgunlaşmamıştır.

  Beden ısısı sürekli olarak 37 derecedir; alçalıp yükselmeler daha sonra başlayacaktır. Soğuğa dayanıklı değildir; bağışıklık mekanizması yetersizdir; uyku ve uyanıklık zamanları giderek düzene girecektir.

  Bu süre boyunca her şeyi ile size bağımlıdır. Şefkatiniz, sıcaklığınız, ona gösterdiğiniz özen ve dikkat ilerdeki duygusal gelişiminin temelini oluşturacaktır.

  İlk yıllarda şefkatten yoksun kalmış çocuklar bütün hayatları boyunca bunun etkisini görürler. Sinir sisteminin gelişimiyle ilgili çalışmalar bunu kanıtlamaktadır.

  Her şey belleğine yerleşecektir, bilerek ya da bilinçdışında her şeyi hatırlayacaktır. Dahası, bebek ne denli küçükse, belleği aynı oranda güçlüdür: doğumda bebeğin kaydetme kapasitesi inanılmayacak oranda yüksektir.

  Yeni doğan döneminden sonra, süt bebekliği dönemi gelir. Anne ile bebek arasındaki bu yakın beraberlik dönemi onun gelişiminde en büyük rolü oynar.

  Bu dönem kendi başına ve sizden bağımsız olarak hareket edebildiği, konuşmaya başladığı, isteklerini belirtip verilen cevapları anlayabildiği iki yaşına kadar sürer.

  İki yaş aynı zamanda sinir sisteminin olgunlaşma sürecinde belirli bir aşamaya ulaştığı yaştır; artık ustaca hareket yeteneğini elde etmiştir, duyu organlarının gelişimi, büyük oranda tamamlanmıştır.

  İki yaşına bastığında artık bebek değil küçük bir çocuktur. Altı yedi yaşına kadar sürecek olan bu dönemde bir sürü bilgi edinecek, konuşması mükemmelleşecek, vücudunun hareketlerini denetleyebilecek ve benliğinin bilincine varacaktır.

  Bu, onun yaşamında bir dönüm noktasıdır. Daha mantıklı, daha anlayışlı olmaya başlar. Yedinci yaş, ikinci çocukluk döneminin başlangıcıdır, ergenliğin ilk belirtileriyle de sona erer.  Paylaş
  Bebek Gelişim Aşaması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebeğin gelişimi anne karnında günbe gün değişmektedir fakat hafta ve ay olarak ayırt edilmiştir. Anne karnında iken sağlığı ile ilgili her konuyu öğrenmek ve kilosunu bilmek mümkündür.