Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Anne Karnında Diş Sağlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anne Karnında Diş Sağlığı

  Reklam
  Anne Karnında Diş Sağlığı  Gebelik döneminde yeterli vitamin alınmasını öneren uzmanlar, “Anne adayı yeterli vitamin almazsa bebeğin diş sağlığı olumsuz etkilenir'' uyarısında bulunuyor.

  Ağız ve diş sağlığının anne karnında başladığını belirten uzmanlar, burada en büyük görevin anne adaylarına düştüğünü söylüyorlar.

  Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin bütün organlarının oluştuğunu ifade eden uzmanlar, gebelik döneminde annelerin beslenmesinin bebeğin sağlığına doğrudan yansıdığını vurguluyorlar.


  Anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin almalı. Anneler yeterli vitamin almadığı zaman bebeklerin diş sağlığı bundan olumsuz etkileniyor.

  Bebeklerin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi için anne adaylarının alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları da bırakmaları gerekmektedir.

  Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde anne sütüyle daha sonra da mama ile beslenir. Anneler bebeklerini besledikten sonra bebeklerin dişlerini ıslak ya da gazlı bir bezle silmelidir. Bu yöntem ile bebeğin çıkacak dişlerine sağlıklı bir ortam hazırlanmış olur.

  Bebekler iki yaşına girdiği zaman geçici dişler diye tabir ettiğimiz süt dişleri çıkmaya başlar. Bu geçici dişlerin altında daimi dişlerin genleri gelişiyor.

  Bu yaşlarda çocukların aldığı ilaçlara çok dikkat etmeli. Çünkü alınan ilaçlar diş sağlını olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin alınan antibiyotikler bebeklerde mine bozukluklarının meydana gelmesine sebep olur ve daimi dişleri olumsuz etkiler.

  Her şeyden önce süt dişlerinin çıktığı dönemlerde çocukların diş sağlığına ve diş fırçalamalarına özen gösterilmelidir. Eğer çocuklar fırçalayamıyorsa anne ya da babanın çocukların dişlerini fırçalaması gerekir.

  Aileler buna çocukların dişlerini bilinçli bir şekilde günde 3 defa fırçalayana kadar devam etmelidir. Asitli içeceklerde bu yiyecekler kadar dişlerin çürümesine sebep olur. Kimseye asitli içecek tüketmeyin diyemeyiz ama tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması gerekir.

  Süt Dişleri

  Süt dişlerinin bebeklikte çiğnemeyi sağlamak ve çıkacak daimi dişlere yer sağlamak gibi iki önemli görevi vardır.

  Süt dişlerindeki çürüme dişlerin erken düşmesine ya da çekilmesine sebep oluyor. Süt dişlerinin zamanında düşmesine çok önemlidir.

  Çünkü süt dişleri zamanında düşmediği ya da süt dişinin çekilmesi halinde çıkacak daimi dişler yer bulamıyor, dişlerde kayma meydana geliyor ve bu da daimi dişlerde çapraşıklığa sebep oluyor.

  Çocukların erken yaşlarında bu süt dişi çürümelerini engellenmeli. Çünkü çürükler ne kadar çok azalırsa, daimi dişler o kadar sağlıklı çıkar.

  Çocukların gelecekte sağlıklı dişleri olması için süt dişlerinin zamanında düşmesi çok önemli. Bunun için de çocuğa erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı.  Paylaş
  Anne Karnında Diş Sağlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik döneminde annenin aldığı vitamin ve proteinlerden beslenen bebek annenin yeteri kadar beslenmemesi durumunda sağlık açısından sorunları ortaya çıkar bunlardan bir tanesi de diş sağlığı ile ilgili sıkıntılardır.