Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Anne Karnında İyot Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anne Karnında İyot

  Reklam
  Anne Karnında İyot  Mevsim dışı sebze ve meyvelerden, az pişmiş etlerden anne adaylarının uzak durması gerekiyor. Yetersiz demir alımı da anne ve bebekte Anemiye yol açıyor.

  Hamilelerde ve bebeklerde yetersiz beslenmeyle ilgili sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Yetersiz demir alımı ve demir emilimini güçleştiren faktörlerin diyette fazla bulunması anne ve bebekte Anemi rahatsızlığına yol açıyor.

  Yetersiz alınan folik Asit bebeklerde Nöral Tüp Defekti hastalığının tetikleyicisi oluyor. Uzmanlar, İyotlu Tuz kullanılmasının önemine dikkat çekiyor.

  İyot, bebeklerin anne karnında bulundukları süre içerisinde zihinsel gelişimleri açısından oldukça önemli. Yetersiz alınan iyot, zihinsel yönden gelişmemiş bebek riskini arttırıyor. Fakat yemeklerde kullanılan tuz miktarında aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Ayrıca mevsim dışı sebze ve meyvelerden kaçınılmalı.

  Hamileler, özellikle az pişmiş etlerden uzak durmalı, şekerli, unlu ve yağlı besinleri de olabildiğince az tüketmeye özen göstermeliler. Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenmede temel kural, her ana öğünde dört besin grubundaki besinlerden bir tanesini öğünlere eklenmesidir.

  - Süt ve süt ürünleri grubundan özellikle kemik erimesini önlemesi açısından en az 3 porsiyon A, B, C, E vitaminleri,
  - Kalsiyum ve demir içeren sebze ve meyve grubundan 5-7 porsiyon,
  - Protein grubundan demir ve çinko alımı için 4 porsiyon,
  - B vitaminlerinin tümünü içeren karbonhidrat grubundan ise 12-14 değişimli porsiyonlar halinde tüketilmeli.

  Besin tüketim miktarlarının yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, büyüme, gelişme ve emzirme durumlarına göre değişiyor.

  Gebelikte kadınların besin çeşitliliğine özen göstermesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar;

  - Öğünlerin az az ve sık sık olması,
  - Günde en az 2 Litre Su ve Sıvı besinlerin tüketilmesi,
  - Besinlerin haşlama sularının pişirme sırasında dökülmemesi,
  - Yemeklerde sıvı yağ çeşitlerinin kombinasyon halinde kullanılması ve oluşabilecek parazitlere karşı el temizliğine özen gösterilmesi konuları üzerinde durmaktadırlar.  Paylaş
  Anne Karnında İyot Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gebelik süreci içerisinde olan anne adayının yiyeceği her türlü besini dikkatle seçmesi gerekir. İyot bebeklerin zihinsel açıdan gelişimini etkileyen önemli bir besin kaynağıdır.