Doğum Kadın ve Hamilelik Genel Bilgiler Forumundan Bebeğin iyilik halini gösteren testler = NST ( Non Stress Test) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bebeğin iyilik halini gösteren testler = NST ( Non Stress Test)

  Reklam
  NST ( Non Stress Test)


  • NST bir cihaz yardımı ile bebeğin hareketleri sonucu kalp atışındaki artma ve azalmaların saptanması ve bunun bir kağıda yazdırılması için yapılır.Anne karın duvarına 2 tane elektronik alıcı (prob) bir kuşak yardımı ile bağlanır. Bu alıcılardan biri annenin karnındaki kasılmaları, diğeri de bebek hareketleri ile değişebilen bebeğin kalp atış hızını bir kağıda yansıtır.
  • Normalde bebeğin kalp hızı süratlidir, sabit değildir,saniyeler içinde değişim gösterir.Normalde kalp atım hızı dakikada 120-160 arasında atmaktadır.Bu oynaklığa atım değişkenliği yani variabilite denir.Variabilitede azalma bebeğe giden oksijenin azaldığını ve bebeğin strese direncinin olmadığını gösterir.
   Gebeliğin erken haftalarında yapılmasının bir anlamı yoktur.Gebeliğin 28’ inci haftasından sonra uygulanır.28-32 haftalar arasında her zaman istenen sonucu vermeyebilir.Asıl güvenli olduğu dönem 32’inci hafta sonrasıdır.Aç karnına yapılması tercih edilmez.Yemekten (tercihen şekerli gıda içeren) 1-2 saat sonra yapılması daha doğrudur.

  • Test ortalama 20-30 dakika sürelidir.Bu sürede en az 15 saniye süren ve dakikada 15 atımlık artış bulunan en az 2 hızlanma var ise test normal (reaktif) kabul edilir ve bebeğin 1 hafta güvende olduğunu gösterir. Bu testin değerlendirilmesi mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

  • NST ‘de istenen hızlanma tespit edilmez ise test önce 20-30 dakika uzatılır ve hala kalp hızlanması saptanmaz ise test negatif (non reaktif ) kabul edilir.Bebeğin uyuduğundan şüphelenilir ise anneye şekerli bir gıda yedirilip 30-60 dakika sonra bu test tekrar edilir.

  • NST de hatalı (-) oranı %1 den azdır.Hatalı (-) test sonuç reaktif iken 7 gün içinde kaybedilen ve bunların yarısı önlenemeyen kayıplardır.

  • Bu test sonucuna göre bazen acil doğum kararı dahi verilebilir.Bebeğin iyilik halini göstermek için çok sık kullanılan ucuz,basit,kolay,ağrısız ve güvenilir bir metottur.Çoğul gebeliklerde her bebek için ayrı ayrı yapılır.

  • NST rahim kasılmalarının şiddet ve sıklığını da gösterdiği için gerçek doğum kasılmalarının tespitinde ,dolayısıyla erken doğum tehdidi tanısında da kullanılır.
  • Kullanımı en çok doğumdan hemen önceki dönemde, doğum eylemi sırasında, fakat özellikle gün geçmesi (miad geçmesi) durumundadır.Gün geçmesi olduğunda rutin olarak 3 günde bir bu test uygulanır.Ayrıca diyabet,hipertansiyon, gelişme geriliği,bebek hareketlerinde azalma ,erken doğum tehdidi ,suyun erken gelmesi ve riskli gebeliklerde bebeğin iyilik halinin belirlenmesinde ve takibinde doktora en çok yardımcı olan yöntemdir. Bu durumlarda olmazsa olmazdır.
  alıntı.


  Paylaş
  Bebeğin iyilik halini gösteren testler = NST ( Non Stress Test) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Non stres testleri, bebeğin kalp atışlarını takip etmek ve sayarak sağlık durumunu öğrenmek amacıyla yapılan bir yöntemdir. Bu aynı zamanda annenin rahim kasılmaları hakkında da bilgi vermektedir.bebeğin iyilik halini gösteren testler